© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2016, s. 243-244
Elżbieta Hołderna-Kędzia
V Konferencja Zielarska Kobiet
W dniach 24-26 czerwca 2016 roku Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Zakątek” w Korycinach na Podlasiu było miejscem piątej już Konferencji Zielarskiej Kobiet. Organizacji tego przedsięwzięcia podjęli się pracownicy naukowi Zakładu Chemii Fizycznej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie z Panią prof. dr hab. Iwoną Wawer jako przewodniczącą i pomysłodawczynią. Wśród zaproszonych gości znaleźli się naukowcy i praktycy z Polski, Ukrainy i Rosji zajmujący się różnymi aspektami dotyczącymi leku naturalnego oraz wykorzystaniem surowców i produktów roślinnych w wielu dziedzinach medycyny i w przemyśle. W programie konferencji odbyły się łącznie trzy sesje tematyczne.
Profesor Bogdan Kędzia z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania przedstawił zebranym możliwości wykorzystania w lecznictwie takich produktów pszczelich, jak: miód pszczeli, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele i jad pszczeli. Okazuje się, że można je stosować wspomagająco z dobrym skutkiem w wielu chorobach wewnętrznych (wszystkie wymienione produkty), jak również zewnętrznych (miód, propolis i jad pszczeli). Duży potencjał leczniczy kryją w sobie także mniej znane produkty apiterapeutyczne, takie jak: wosk pszczeli, czerw trutowy, osyp pszczół, larwy barciaka większego i powietrze ulowe.
Z wykładu dr. n. med. Sławomira Dudka z Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dowiedzieliśmy się, na tle charakterystyki typów boreliozy (stawowa, skórna, neuroborelioza), o naturalnych możliwościach leczenia tej choroby. Wśród roślin leczniczych o dużym znaczeniu w boreliozie wymienić można: szczeć pospolitą (Dipsacus fullonum), rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica), czepotę puszystą (Uncaria tomentosa) oraz takie rośliny jak Andrographis paniculata, Stephania tetrandra, jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens), żeń-szeń (Ginkgo biloba). Duże znaczenie mają także produkty wytwarzane przez pszczołę miodną (jad pszczeli, propolis, pyłek kwiatowy). Wszystkie te surowce mają na celu pobudzanie odpowiedzi immunologicznej organizmu i na tej drodze walkę z chorobą.
Interesujące doniesienie dotyczące mechanizmów bioprzyswajalności kompleksów metali oraz dróg ich transportu zaprezentowała prof. Katarzyna Pawlak z Katedry Chemii Analitycznej Politechniki Warszawskiej.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł