Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 1/2017, s. 52-53
Marek Tałałaj
Komentarz do prac



Jedna na dwie kobiety po menopauzie i jeden na pięciu mężczyzn w starszym wieku są zagrożeni niskoenergetycznymi złamaniami kości. Złamania szkieletu zaostrzają przebieg choroby podstawowej i znacznie zwiększają śmiertelność, zwłaszcza u mężczyzn.
Ryzyko złamań kości zależne jest od wielu czynników, takich jak: gęstość mineralna kości (BMD), jakość kości oraz czynniki pozaszkieletowe, wpływające na częstość występowania upadków. Każdy z tych elementów znajduje się, przynajmniej częściowo, pod kontrolą oddziaływań genetycznych. Rola genetycznych determinantów złamań kości została omówiona w artykule „Czynniki genetyczne, osteoporoza i złamania kości”. Autorzy wskazują, że istotne czynniki wpływające na BMD, takie jak szczytowa masa kostna i szybkość związanej z wiekiem utraty kości, są uwarunkowane genetycznie. Przedstawiają oni aktualne metody badań genetycznych oraz omawiają znaczenie genów wiązanych z rozwojem osteoporozy, klasyfikowanych zgodnie z ich wpływem na metaboliczne lub hormonalne szlaki sygnałowe.
Większość złamań, zwłaszcza złamań biodra, jest wynikiem upadków. Znaczenie obniżenia masy i siły mięśni szkieletowych, zwłaszcza kończyn dolnych, we wzroście liczby złamań zostało przedstawione w pracy „Sarkopenia i osteoporoza – czynniki zwiększonego ryzyka upadków i złamań kostnych”. Jej autorzy podkreślają, że sarkopenia, która zmniejsza wytrzymałość kości i sprawność ruchową starszych osób, jest wynikiem zarówno zmniejszenia aktywności fizycznej, jak i związanych z wiekiem zaburzeń metabolicznych, prowadzących m.in. do gromadzenia się tłuszczu pomiędzy włóknami mięśniowymi oraz wewnątrz nich.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

29

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

69

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

129

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 78 zł
Postępy Nauk Medycznych 1/2017
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych