© Borgis - Nowa Stomatologia 2/2022, s. 33-34
Wspomnienie o Pani Profesor dr hab. n. med. Marii Szpringer-Nodzak (1929-2022)
Pani Profesor Maria Szpringer-Nodzak z domu Matuszewska urodziła się w Wilnie, w rodzinie nauczycielskiej, miała dwie siostry i jednego brata. Dyplom lekarza stomatologa uzyskała w 1951 roku w Akademii Medycznej w Warszawie. W tym samym roku rozpoczęła pracę w nowo utworzonej Poliklinice Stomatologicznej dla Dzieci przy Zakładzie Stomatologii Zachowawczej, kierowanej przez profesora Janusza Krzywickiego. W 1970 roku placówka ta przekształciła się w Zakład Stomatologii Dziecięcej Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie kierowanej przez docent Katarzynę Grodzką.
W 1964 roku pani Profesor uzyskała stopień doktora nauk medycznych na podstawie pracy pt. „Zastosowanie metody bezpośredniego pokrycia miazgi w zębach mlecznych”, a w 1979 roku tytuł doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. „Wybrane zagadnienia początku pierwszego ząbkowania u dzieci w świetle badań klinicznych i doświadczalnych”.
W latach 1980-1999 pełniła funkcję Kierownika Zakładu Stomatologii Dziecięcej IS AM w Warszawie. W 1982 roku otrzymała stopień profesora w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej, w 1989 roku tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1996 tytuł profesora zwyczajnego.
W latach 1995-1999 była dyrektorem Instytutu Stomatologii oraz przewodniczyła Radzie Naukowej Instytutu Stomatologii.
Od 1980 roku pani Profesor była przewodniczącą Komisji Egzaminacyjnej na II stopień specjalizacji z zakresu stomatologii dziecięcej, członkiem Komisji Egzaminacyjnej na II stopień specjalizacji z ortodoncji i stomatologii zachowawczej, kierownikiem specjalizacji na I i II stopień specjalizacji ze stomatologii dziecięcej. W latach 1995-1998 była konsultantem regionalnym stomatologii dziecięcej, a w latach 1987 i 1995 kierownikiem badań epidemiologicznych „Chorób i wad narządu żucia wybranych grup osób populacji polskiej w regionie warszawskim”.
Była promotorem 12 rozpraw doktorskich oraz recenzentem 47 prac doktorskich, rozpraw habilitacyjnych, ocen dorobku naukowego dla uzyskania tytułu profesora, a także książek i skryptów oraz wniosków w sprawie ubiegania się o przyznanie grantu.
Pani Profesor była członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS), Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (PTL), Międzynarodowego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (IAPD), Międzynarodowej Federacji Dentystów (FDI), Akademii Pierre’a Faucharda.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł