Wstęp
Nadciśnienie tętnicze obok cukrzycy jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób XX wieku. Ze względu na jego zasięg, a także istotne powiązanie z jednej strony ze stylem życia współczesnych społeczeństw zaś z drugiej ze stresami związanymi z osiągnięciami cywilizacyjnymi, uważane jest za chorobę cywilizacyjną.
Występowanie i niewątpliwie nasilenie częstości nadciśnienia tętniczego w drugiej połowie poprzedniego stulecia uzależnione było także od strefy geograficznej (z przewagą umiarkowanej), poziomu industrializacji rejonu zamieszkania, standardu i poziomu życia codziennego społeczeństwa.
Istotnym problemem związanym z nadciśnieniem tętniczym jest powszechność jego występowania, na ogół bezobjawowy charakter schorzenia, a równocześnie bardzo poważne zagrożenie, które ze sobą niesie. Niejednokrotnie pierwszym objawem istniejącego nadciśnienia tętniczego powodującym kontakt z lekarzem są jego powikłania, a to ze strony serca (niewydolność wieńcowa, zawał mięśnia serca) bądź też układu nerwowego (objawy niedokrwienia, udar) czy też narządu wzroku. Trzeba ponadto dodać, że nadciśnienie z reguły towarzyszy takim schorzeniom jak: cukrzyca typu 2, otyłość, schorzenia nerek i inne, a także sprzyja i przyśpiesza rozwój miażdżycy ze wszelkimi jej manifestacjami klinicznymi.
W dorosłej populacji naszego kraju szacuje się, że nadciśnienie tętnicze występuje u 10-20%. Wskazuje to wyraźnie na wagę problemu i konieczność szczególnego jego podkreślenia ze względu na ww. zagrożenia z nim związane. Problem występowania, diagnostyki, a przede wszystkim leczenia nadciśnienia tętniczego jest problemem światowym i nadal aktualnym o czym świadczą ogromne międzynarodowe, wieloośrodkowe programy badawcze prowadzone w ostatnich latach i prowadzone aktualnie, że wymienię tutaj takie badania jak: PROGRESS, HOT, CALM, SHEP oraz ELSA. Wiąże się to z ogromnym postępem zarówno w diagnostyce biochemicznej nadciśnienia tętniczego jak i obrazowej, ale przede wszystkim w farmakologii. Obliguje to nas lekarzy zarówno rodzinnych jak i specjalistów do właściwego zdiagnozowania pacjenta z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego jak bardzo uważnego i systematycznego leczenia.
Wydaje się więc, że zarówno inicjatywa Autorki jak i wydawnictwa Borgis® opublikowania opracowania pt. „Nadciśnienie tętnicze – diagnostyka i leczenie” jest w pełni uzasadnione i spełni oczekiwania lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Introduction
Arterial hypertension, apart from diabetes, is one of the most common diseases of the 20th century. Because of its range and because it is related to the life style of contemporary society, as well as to the stress of civilisation´s achievements, it is regarded a civilisation disease.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł