Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Nowa Medycyna 1/2002
dr n. med. Krystyna Knypl
Nadciśnienie tętnicze – diagnostyka i leczenie
Arterial hypertension – diagnosis and treatment
Specjalista European Society of Hypertension



1. ZASADY ROZPOZNAWANIA NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Podstawą rozpoznania choroby jest prawidłowo dokonany pomiar ciśnienia krwi. Pomiar ten jest prawdopodobnie jedną z najczęściej wykonywanych czynności medycznych. Może być dokonany metodą bezpośrednią lub pośrednią. Po raz pierwszy bezpośredniego pomiaru ciśnienia krwi dokonał w 1714 r. Stephen Hales, wprowadzając do tętnicy szyjnej konia giętką rurkę, którą połączył ze szklaną kolumną wysokości 4,2 m. Pośredniego pomiaru dokonał po raz pierwszy Scipione Riva-Rocci, pracujący na Uniwersytecie w Turynie, a swoje doświadczenia z zastosowaniem gumowego mankietu do pomiaru ciśnienia krwi opisał w Gazetta Medica di Torino w 1896 r. Metoda pomiaru była udoskonalona przez Mikołaja Sergiejewicza Korotkowa w 1905 r.; opisał on fazy osłuchiwania przy mierzeniu ciśnienia metodą pośrednią (13). W 1917 r. Fisher wykazał, że ludzie, u których stwierdzono podwyższone ciśnienie krwi żyją krócej. Pierwsze masowe pomiary ciśnienia były przeprowadzane przez zakłady ubezpieczeń.
Bezpośredni pomiar dostarcza niewątpliwie najdokładniejszych danych o wartości ciśnienia krwi, jednakże metoda ta ze względu na ograniczenia wynikające z jej inwazyjnego charakteru znajduje zastosowanie tylko w wysoko specjalistycznych naukowych ośrodkach i dotyczy niewielkiej grupy chorych. Wyniki pomiarów bezpośrednich różnią się nieco od wartości ciśnienia krwi uzyskiwanych metodą pośrednią. Ciśnienie skurczowe jest nieco wyższe w pomiarach bezpośrednich, a ciśnienie rozkurczowe nieco niższe. Dane te dotyczą pomiarów wykonywanych w spoczynku.
Pozornie prosta i znana czynność, jaką jest pomiar ciśnienia krwi metodą pośrednią może jednak kryć w sobie wiele niejasności i trudności. Jeżeli zauważymy, że na podstawie pomiaru ciśnienia krwi podejmowane są decyzje dotyczące leczenia, jego zmian, rokowania, orzekania o niezdolności lub zdolności do pracy, konieczności skierowania na rentę, warto dokładnie określić zasady pomiaru (39, 43, 44).
1.1. Pomiar ciśnienia krwi
Podczas przeprowadzania pomiaru należy przestrzegać następujących zasad:
  • Pacjent powinien siedzieć na krześle, wygodnie oparty, z odsłoniętymi ramionami, podpartymi (najlepiej na specjalnych podpórkach) na poziomie serca.
  • Pomiar powinien być wykonywany w cichym, spokojnym pomieszczeniu.
  • Pacjent nie powinien palić tytoniu ani spożywać kawy na 30 min przed pomiarem.
  • Pomiar powinien być dokonany po przynajmniej 5-minutowym odpoczynku (jeżeli pacjent się spieszył, wchodził po schodach, odpoczynek powinien być dłuższy i trwać 10-15 min).
  • Stetoskop należy umieścić w górnej części zgięcia łokciowego.
  • Ciśnienie skurczowe odnotowuje się w chwili pojawienia się tonów Korotkowa (faza I), a rozkurczowe w chwili całkowitego zniknięcia (a nie ściszenia!) tonów (faza V).
  • Powietrze z mankietu należy wypuszczać powoli, tak aby ciśnienie krwi zmniejszało się o 2 mmHg/s.
  • Należy wykonać co najmniej 2 pomiary w odstępach nie krótszych niż 2 min i obliczyć średnią arytmetyczną. Jeżeli wyniki dwóch pierwszych pomiarów różnią się o ponad 5 mmHg, należy dokonać dodatkowych pomiarów i obliczyć wartość średnią. Dodatkowe pomiary mogą być konieczne przy całkowicie niemiarowej czynności serca (najczęściej przy migotaniu przedsionków).
  • U osób, u których istnieje możliwość hipotonii ortostatycznej (zwłaszcza u osób starszych, chorujących na cukrzycę) należy dokonać pomiaru w pozycji siedzącej i stojącej. Obniżenie ciśnienia krwi o 20 mmHg (lub więcej) w pozycji stojącej wskazuje na hipotonię ortostatyczną. Należy pamiętać, aby osoby podejrzane o hipotonię ortostatyczną powoli zmieniały pozycję ciała z siedzącej na stojącą. Zbyt szybka zmiana pozycji może pogłębić różnicę ciśnień i wywołać objawy wynikające z chwilowego niedokrwienia centralnego układu nerwowego, takie jak zawroty głowy, mroczki przed oczami, a nawet omdlenie. Hipotonia ortostatyczna może być nasilona w godzinach rannych, zwłaszcza po obudzeniu.
  • Na pierwszej wizycie ciśnienie krwi powinno być zmierzone na obu ramionach, a na następnych wizytach zawsze na ramieniu z wyższym ciśnieniem. Zwykle jest to prawe ramię, a związane jest to prawdopodobnie z anatomią naczyń odchodzących od łuku aorty.
  • Należy poinformować pacjenta o wyniku pomiaru i jego znaczeniu.
  • Jeżeli przyjmuje się pacjentów w szerokim przedziale wiekowym, jaki występuje w praktyce lekarza rodzinnego, dla dokonania prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi niezbędne jest posiadanie mankietów o zróżnicowanej szerokości. Przeprowadzanie pomiarów ciśnienia za pomocą typowego, najczęściej spotykanego mankietu może spowodować zawyżenie lub zaniżenie odczytu. Fałszywy zaś odczyt może być źródłem nieprawidłowych decyzji terapeutycznych, zbędnych zleceń i zbędnych kosztów. Dostępne są 3 rozmiary mankietów pediatrycznych (noworodki i niemowlęta, małe dzieci oraz młodzież) oraz 2 rozmiary mankietów dla dorosłych (typowy oraz dla osób otyłych). Oprócz właściwego mankietu niezbędny jest sprawny aparat do mierzenia ciśnienia krwi. Badania wykonywane w szpitalach angielskich wykazały, że blisko połowa ciśnieniomierzy była niedokładna. Ciśnieniomierz powinien być sprawdzany i czyszczony co 12 miesięcy. Wierzchołek menisku rtęci powinien znajdować się dokładnie w punkcie zerowym, a skala dokładnie wykalibrowana od 0 do 300 mmHg z podziałką co 2 mmHg. Odpowietrznik u góry rurki powinien być drożny, gdyż jego niedrożność utrudnia unoszenie się rtęci w czasie pomiaru. Mankiet ze zwężającym się końcem powinien być dostatecznie długi, aby kilkakrotnie objąć obwód ramienia. Odcinek o pełnej szerokości musi być dłuższy od części gumowej o 25 cm. Szerokość mankietu (części gumowej) wynosi zwykle 12-13 cm, a dla pacjentów otyłych 15-16 cm, długość zaś ok. 35 cm. Gumowe przewody łączące powinny być szczelne i odpowiedniej długości. Zastawka kontrolna i filtr powinny zapewniać kontrolowany spadek słupka rtęci. Modele umożliwiające zamknięcie rtęci w zbiorniczku po zakończeniu pracy są szczególnie warte polecenia (wprowadzenie rtęci z rurki do zbiorniczka wymaga przechylenia aparatu w stronę zbiorniczka pod kątem 45°).
    Oprócz ciśnieniomierzy rtęciowych w dość powszechnym użyciu są manometry aneroidowe. Są one mniej dokładne niż ciśnieniomierze rtęciowe, między innymi dlatego, że elementy znajdujące się we wnętrzu części pomiarowej są podatne na wstrząsy i mogą ulec zablokowaniu. Średnie odchylenie od wskazań ciśnieniomierza rtęciowego nie powinno przekraczać 2 mmHg. Ciśnieniomierze aneroidowe powinny być co 6 miesięcy porównywane z aparatami rtęciowymi w całym zakresie skali ciśnienia.
    1.2. Pomiar ciśnienia krwi u dzieci
    Podstawy metodologiczne pomiaru ciśnienia krwi u dzieci są takie same jak u dorosłych, ale istnieje kilka odrębności. Pomiar metodą tradycyjną u dziecka poniżej 3 roku życia może być trudny i niepraktyczny. Stosowane są automatyczne aparaty pomiarowe oscylometryczne lub dopplerowskie. U dzieci do 12 roku życia jako ciśnienie rozkurczowe przyjmuje się fazę IV tonów Korotkowa. U dzieci od 13 roku życia i starszych przyjmuje się fazę V tonów Korotkowa. Jest to związane z faktem, że V faza (całkowite zniknięcie tonów) może nie występować u dzieci. Tony mogą być słyszalne nawet przy 0 mmHg, należy wtedy za ciśnienie rozkurczowe przyjąć fazę IV, czyli ściszenie tonów. Do pomiarów ciśnienia krwi u dzieci należy używać stetoskopu z lejkiem lub membraną pediatryczną.
    Jak należy oceniać ciśnienie krwi u dzieci? Dane na ten temat przedstawiono w tabeli 1.
    Tabela 1. Definicja ciśnienia krwi u dzieci.
    CiśnienieOcena
    Prawidłoweskurczowe i rozkurczowe poniżej 90 percentyla dla płci i wieku
    Wysokie prawidłoweskurczowe i/lub rozkurczowe pomiędzy 90 a 95 percentylem dla płci i wieku
    Nadciśnienieskurczowe i/lub rozkurczowe równe lub większe niż 95 percentyl dla płci i wieku uzyskane przynajmniej na 3 wizytach
    Nadciśnienie tętnicze u dzieci może być określone jako znamienne lub ciężkie. W tabeli 2 przedstawiono dane na ten temat.
    Tabela 2. Wartości ciśnienia tętniczego upoważniające do rozpoznania znamiennego i ciężkiego nadciśnienia w zależności od wieku dziecka.
    WiekNadciśnienie 
    znamienne, mmHgciężkie, mmHg
    7 dniskurczowe > 96 skurczowe > 106
    8-30 dniskurczowe > 104skurczowe > 110
    2 lataskurczowe > 112, rozkurczowe > 74skurczowe > 118, rozkurczowe > 82
    3-5 latskurczowe > 116, rozkurczowe > 76skurczowe > 124, rozkurczowe > 82
    6-9 latskurczowe > 122, rozkurczowe > 78skurczowe > 130, rozkurczowe > 84
    10-12 latskurczowe > 126, rozkurczowe > 82skurczowe > 134, rozkurczowe > 90
    13-15 latskurczowe > 136, rozkurczowe > 86skurczowe > 144, rozkurczowe > 92
    16-18 latskurczowe > 142, rozkurczowe > 92skurczowe > 150, rozkurczowe > 98
    Najczęściej jednak w gabinecie lekarza rodzinnego pacjentem z nadciśnieniem tętniczym jest człowiek dorosły. Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego łagodnego i/lub umiarkowanego wymaga zwykle dokonania co najmniej 3 pomiarów przeprowadzonych na odrębnych wizytach. Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego na podstawie jednego pomiaru jest możliwe, gdy wartości ciśnienia skurczowego i/lub rozkurczowego wynoszą co najmniej 180/110 mmHg. Wartości niższe wymagają zwykle pomiarów kontrolnych, aby mogło być postawione rozpoznanie. Szczegółowe zalecenia dotyczące zasad kontroli są podawane w raportach Joint National Commitee on Prevention, Detection, Evaluation and Treatment of High Blood Pressure. Ostatni, szósty raport opublikowano w końcu 1997 r. (39). Raporty ogłasza National Heart, Lung and Blood Institute będący częścią National Institutes of Health w USA.
    W tabeli 3 podano zalecenia dotyczące kontrolnych pomiarów ciśnienia krwi.
    Tabela 3. Zalecenia dotyczące kontrolnych pomiarów ciśnienia tętniczego u osób dorosłych w zależności od wyjściowej wartości ciśnienia krwi.
    Wyjściowe ciśnienie krwi, mmHg Zalecany termin pomiaru 
    skurczowerozkurczowe
    < 130< 85w ciągu 2 lat
    130-13985-89w ciągu roku
    140-15990-99w ciągu 2 miesięcy
    160-179100-109przeprowadzić diagnostykę lub skierować do odpowiedniego ośrodka w ciągu miesiąca
    > 180> 110przeprowadzić diagnostykę lub skierować do odpowiedniego ośrodka niezwłocznie lub w ciągu tygodnia, w zależności od sytuacji klinicznej

    Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
    Mam kod dostępu
    • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
    • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
    • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

    Opcja #1

    29

    Wybieram
    • dostęp do tego artykułu
    • dostęp na 7 dni

    uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

    Opcja #2

    69

    Wybieram
    • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
    • dostęp na 30 dni
    • najpopularniejsza opcja

    Opcja #3

    129

    Wybieram
    • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
    • dostęp na 90 dni
    • oszczędzasz 78 zł
    Nowa Medycyna 1/2002
    Strona internetowa czasopisma Nowa Medycyna