1) powstanie mostków tkankowych (gap) między implantem a otaczającą kością (1 tydzień),
2) apozycja tkanki kostnej oraz (2-3 miesiące),
3) przebudowa prymitywnej kości w kość dojrzałą (3-6 miesięcy).
Kontakt kości z implantem (w skrócie BIC, bone to implant contact) zależy od materiału, z jakiego jest wykonany implant, „osteofilności” jego mikrostruktury, odpowiedzialnej za mechanikę adhezyjną. Kolejnym istotnym czynnikiem warunkującym powstanie BIC jest wrastanie naczyń – lokalna
angiogeneza, mimo, iż najbardziej wewnętrzna warstwa BIC jest ich pozbawiona. Prof. David Cochran (San Antonio) porównał BIC w implantach tytanowych pokrywanych (sandblasted) i wytrawianych (acid-etched). Na podstawie licznych badań na zwierzętach (metody histomorfometryczne i metody pomiaru siły niezbędnej do usunięcia implantu RTV – removal torque values) i obserwacji oraz badań klinicznych na ponad 1000-osobowej grupie pacjentów stwierdził, iż, największy wskaźnik BIC uzyskał w przypadku tytanowych implantów kombinowanych: piaskowanych i następnie wytrawianych.
Jeden z prezentowanych referatów poświęcony był problemom wpływu zapalenia przyzębia na stabilność i utrzymanie implantu. Autorzy przedstawili wyniki badań eksperymentalnych na małpach i psach z uwagi na zbliżoną jakość oraz budowę przyzębia i tkanki kostnej do analogicznych tkanek u człowieka.
Model doświadczalny zapalenia przyzębia wywoływano zakładając drut ligaturowy wokół pogrążonego implantu. W wyniku takich działań szybko dochodziło do zapalenia przyzębia brzeżnego i degradacji otaczających tkanek, co manifestowało się znacznym uszkodzeniem przyczepu łącznotkankowego oraz BIC. Cochran i wsp. udowodnili, iż leczenie zapalenia przyzębia znacznego stopnia przy wykonywaniu zabiegów higienicznych, kireatżu i farmakoterapii (Amoxycyklina, Metronidazol) pozwala na przywrócenie stanu przyzębia do wyjściowego po pogrążeniu implantu (przed eksperymentalnym założeniem ligatury). Wątpliwości nasze dotyczyły informacji dotyczących czasu podawania Metrodidazolu – 4-5 tygodni. Po dłuższym podawaniu tego leku mogą wystąpić objawy uboczne takie jak: zapalenie błony śluzowej, odczyny alergiczne, leukopenia, obwodowe neuropatie.
Kolejnym prezentowanym i dyskutowanym problemem była odbudowa tkanki kostnej wokół częściowo obnażonych implantów. Zaprezentowane wyniki badań eksperymentalnych u psów nad sterowaną regeneracją tkanki kostnej (GBR, guided bone regeneration) z wykorzystaniem materiału Bio-Oss (Gesitlich Biomaterials) i błony zaporowej były jednoznaczne. Zdaniem Prof. Jana Lindthe (Szwecja), stosowanie stymulowanej regeneracji kości z jednoczesnym pogrążeniem implantów skraca czas osteointegracji. Wydaje się jednak, że procedura odroczonego pogrążania implantu po augmentacji kości z wykorzystaniem materiałów takich jak Bio-Oss i błon zaporowych ma więcej zwolenników niż zabiegi jednoczasowe.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł