© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2004, s. 35-36
Marek Cybula, Maciej Wszelaki
Zastosowanie niektórych preparatów pochodzenia roślinnego w leczeniu bólów głowy
Bóle głowy należą do jednych z najczęstszych dolegliwości człowieka. Wiele osób odczuwa bóle głowy przynajmniej kilka razy w roku. Ból głowy, jakkolwiek dokuczliwy, z reguły nie jest niebezpieczny, z wyjątkiem tych przypadków, które traktujemy jako zagrażające lub alarmujące (np. pourazowe uszkodzenie struktur mózgowia, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, nowotwory).
W praktyce lekarskiej bóle głowy dzielimy na samoistne i ostre. Bóle głowy ostre i podostre są objawem toczącej się w organizmie, zazwyczaj poważnej choroby i wymagają dokładnej diagnostyki i często leczenia szpitalnego. Bóle głowy samoistne, które stanowią ok. 95% wszystkich bólów są zazwyczaj niegroźne ale ich przewlekłość i nawrotowość powodują, że z nimi pacjenci najczęściej zwracają się o pomoc do lekarza. Przyczyna bólów głowy samoistnych jest najczęściej nieznana.
Wśród samoistnych bólów głowy wyróżniamy m.in.: migrenę, napięciowy ból głowy oraz ból klasterowy. Najbardziej charakterystycznym bólem z całej tej grupy jest migrena – ból głowy, który często już pojawia się w dzieciństwie, trzykrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, uporczywy, nawrotowy, z towarzyszącą foto-, fono- oraz olfaktofobią i wymiotami. Pacjenci cierpiący z powodu migreny siłę bólu określają na 8-10 punktów subiektywnej 10-punktowej skali bólowej.
Oni najczęściej siegają do najsilniejszych środków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, opiatów, a także z grupy tryptanów – leków stosowanych od niedawna (sumatripan-Imigran, zolmitryptan-Zomig).
Powyższe leki, jakkolwiek skuteczne, mają wiele działań niepożądanych i przy dłuższym stosowaniu powodują uzależnienia. Fakty te często eliminują je z codziennego zastosowania w leczeniu bólów głowy.
Godną polecenia alternatywą dla leków allopatycznych są preparaty pochodzenia roślinnego.
Wśród roślin, które mają kojący wpływ na doznania bólowe wyróżniamy: dziurawiec, wilczą jagodę, miętę, kasztanowca, arnikę, bez czarny, rumianek, kozłek lekarski, melisę, pierwiosnek, walerianę, chmiel, jemiołę oraz chryzantemę.
Zastosowanie tych preparatów roślinnych, co prawda, nie przynosi szybkiego i silnego efektu przeciwbólowego jak w przypadku leków allopatycznych, ale ich działanie jest niezaprzeczalne –zarówno doraźne, jak i zapobiegawcze.
W naszej Klinice zainteresowaliśmy się przede wszystkim preparatami z chryzantema, zwanego także złocieniem lub maruną.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł