© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2009, s. 211-212
Nowości bibliograficzne
Cytryniec chiński – nowy środek uspokajający i nasenny
Huang F., Xiong Y., Xu L. i wsp. Sedative and hypnotic activities of the ethanol fraction from Fructus Schisandrae in mice and rats. J. Ethnopharmacol. 2007, 110, 471-475.
Leki uspokajające pochodzenia roślinnego odznaczają się właściwościami hamowania nadpobudliwości psychicznej i ułatwiania zasypiania. Wśród takich leków roślinnych o działaniu uspokajającym i nasennym znajdują się, między innymi kozłek lekarski, chmiel zwyczajny i męczennica cielista. Wykazują one niewielkie działanie nasenne z barbituranami i innymi syntetycznymi lekami tego typu, jednak w odróżnieniu od nich nie tłumią one fazy REM (rapid eye movement) snu, zabezpieczają przed stresem dnia codziennego, łagodzą napięcia psychiczne i sprzyjają zasypianiu. Do takich leków roślinnych można zaliczyć także nasiona cytryńca chińskiego ( Schisandra sphenanthera Rehd. et Wils.)
Wyciąg przygotowywano z rozdrobnionych owoców Fructus Schisandrae, które ekstrahowano trzykrotnie 70% etanolem. W wyciągu oznaczono zawartość 33% lignanów oraz 10% schizanteryny A, 6% schizandrolu A, 5% schizandryny A i 2% schizandryny B.
Badania na myszach i szczurach wykazały, że otrzymany wyciąg w dawce 20, 40 i 80 mg/kg m.c. znacznie hamował aktywność spontaniczną, przedłużał sen pentobarbitalowy, a także przedłużał całkowity czas snu i przedłużał fazę SEM (slow eye movement) snu.
Na tej podstawie autorzy twierdzą, że wyciąg etanolowy z nasion cytryńca chińskiego wykazuje działanie uspokajające i nasenne, i może być wykorzystany do leczenia bezsenności.
Połączenie rifampicyny i flavonoidów w walce z gronkowcami opornymi na metycylinę
Lin R. –D., Chin Y.-P., Hou W.-C. i wsp.: The effect of antibiotics combined with natural polyphenols against clinical methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA). Planta Med. 2008, 74, 840-846.
Zakażenia chorych wywołane przez metycylinooporne szczepy gronkowców złocistych Staphylococcus aureus, tzw. szczepy MRSA, są bardzo częste i stanowią poważny problem ze względu na to, że bakterie te wykazują wielooporność na antybiotyki stosowane w terapii. W wielu przypadkach lekarze zostają pozbawieni możliwości skutecznej terapii zakażeń, ponieważ szczepy oporne na metycylinę okazują się także oporne na inne antybiotyki. Z tego względu autorzy podjęli poszukiwania polifenoli roślinnych, które wraz z antybiotykami stosowanymi w praktyce dawałyby dobre efekty terapeutyczne, niszczące w niskich stężeniach szczepy MRSA.
W badaniach uwzględniono 20 szczepów MRSA wyizolowanych z zakażeń klinicznych. Przebadano działanie na te szczepy 11 antybiotyków stosowanych w terapii schorzeń gronkowcowych oraz 15 związków polifenolowych o znanej aktywności przeciwgronkowcowej.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł