Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 3/2010, s. 180
Wspomnienie o Profesorze Tadeuszu Orłowskim



Numer niniejszego wydania PNM dedykowany jest pamięci profesora Tadeusza Orłowskiego, wybitnego nefrologa i twórcy polskiej transplantologii. Był naszym Mistrzem i Nauczycielem.
Tadeusz Orłowski urodził się 13 września 1917 roku w Kazaniu nad Wołgą, jako syn jednego z największych polskich internistów – Witolda Orłowskiego. Studia medyczne ukończył w 1943 roku na Tajnym Wydziale Lekarskim Uniwersytetu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Od 1945 roku związany był z klinikami internistycznymi Akademii Medycznej w Warszawie, początkowo jako asystent i starszy asystent w II Klinice Chorób Wewnętrznych AM, a następnie w latach 1948-1975 w I Klinice Chorób Wewnętrznych, od 1963 roku jako jej Kierownik. Doktorat uzyskał w 1952 roku, a tytuł Profesora w 1962 roku. W 1964 roku został członkiem Polskiej Akademii Nauk.
W 1975 roku utworzył w AM Instytut Transplantologii, który stał się wiodącą placówką w zakresie przeszczepiania nerek w Polsce. W latach 1975-1987 był Dyrektorem Instytutu Transplantologii i kierował jednocześnie Kliniką Transplantologii.
Bez wątpienia zasługi Profesora Tadeusza Orłowskiego stawiają go w gronie najwybitniejszych polskich lekarzy XX wieku. Dzięki olbrzymiej wiedzy, talentowi organizacyjnemu stworzył polską szkołę interny, był również pionierem nowoczesnej nefrologii i transplantologii klinicznej. Pierwsza dializa w Polsce odbyła się w 1958 roku w Poznaniu, drugim ośrodkiem była warszawska Klinika, w której na początku 1959 roku rozpoczęto dializy przy użyciu sztucznej nerki Alwalla. W 1966 roku, po kilkuletnich badaniach doświadczalnych, uruchomił wraz z profesorem Janem Nielubowiczem program przeszczepiania nerek w Polsce. Uczestniczył w pierwszym udanym zabiegu przeszczepienia nerki 26 stycznia 1966 roku.
Po przejściu na emeryturę nadal aktywnie pracował naukowo, kierując pracownią izolacji wysp trzustkowych dla celów transplantacji. W kwietniu 2008 roku zapoczątkowane przez Profesora badania zostały uwieńczone pierwszym w Polsce przeszczepieniem wysp trzustki u człowieka.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

29

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

69

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

129

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 78 zł
Postępy Nauk Medycznych 3/2010
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych