Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Balneologia Polska 1-2/2005, s. 65-67
Aleksander Górny, Magdalena Tkacz
Komputerowe wspomaganie badań medycznych
Decision Support Systems In Health Resort Therapy
z Katedry i Zakładu Bioniki Śląskiej Akademii Medycznej w Sosnowcu
Kierownik Katedry: dr hab. n. techn. Ewaryst Tkacz
Streszczenie
W artykule przedstawiono propozycje zastosowania systemu wspomagania decyzji mogące usprawnić proces doboru odpowiedniej lokalizacji sanatorium oraz doboru właściwych dla pacjenta zabiegów za pomocą zaimplementowanego systemu doradczego. Zaproponowany system doradczy wykorzystuje metodę reprezentacji wiedzy znaną jako tablice decyzyjne. Taki rodzaj systemu informatycznego może zostać zintegrowany z już działającymi systemami informatycznymi uzdrowiska w celu zwiększenia wydajności w planowaniu czasu zabiegów terapeutycznych dla kuracjuszy i ogólnie – w sensie wspomagania organizacyjnego uzdrowiska. Przewidziano również możliwość wspomagania decyzji dotyczącej wyboru konkretnego uzdrowiska w oparciu o symptomy choroby lub o wyniki badań. We wstępnej części artykułu przedstawiono krótkie informacje dotyczące zasadności opracowywania, projektowania oraz implementacji systemu wspomagania decyzji. W artykule zawarte zostały także wstępne informacje dotyczące podstaw teoretycznych związanych z systemami wspomagania decyzji.



WPROWADZENIE
W chwili obecnej zastosowanie komputerów jest widoczne wszędzie, począwszy od zwykłych kas fiskalnych w sklepach, poprzez zautomatyzowanie przetwarzania danych w urzędach – bazy danych, po różne, wysokospecjalizowane zagadnienia związane z analizą i przetwarzaniem danych. Jednym z działów, w którym przetwarzanie takie jest wykonywane jest medycyna. W artykule tym zostaną przedstawione pewne rozwiązania z zakresu informatyki stosowane obecnie w medycynie – lub takie, nad którymi aktualnie prowadzone są prace badawcze.
BAZY DANYCH, PRZETWARZANIE DANYCH
W ostatnich latach możliwości przeprowadzania diagnostyki – znacznie wzrosły. Począwszy od wywiadu, poprzez badania analityczne – laboratoryjne aż do zaawansowanych metod diagnostyki obrazowej. Ilość gromadzonych w ten sposób danych jest bardzo duża. Problemem nie jest w chwili obecnej sam dostęp do informacji, ale raczej to, w jaki sposób szybko dotrzeć do potrzebnych danych. Do samego przechowywania danych opracowano już niezawodne i skalowalne rozwiązania – są to system pozwalające na obsługę dużych baz danych. Do obsługi baz danych opracowany jest specjalny język zapytań baz danych SQL (Structured Query Language), który jest de facto standardem w systemach bazodanowych. W przypadku dużych ilości danych, z których będzie trzeba wykonywać złożone przekroje, analizy, raporty i zestawienia mówi się o hurtowniach danych (Data Warehouse) np. (3), które są klasyfikowane w kategoriach systemów typu Business Intelligence. W przypadku zaawansowanych analiz wymagających poszukiwań zależności pomiędzy zawartymi w bazie danymi stosuje się z kolei metody zgłębiania i eksploracji danych (Data Mining and Exploration) (2), (1). Duże bazy danych wymagające dużych mocy obliczeniowych uruchamiane są z kolei na maszynach wieloprocesorowych, jeśli dodatkowo wymagane jest nieprzerwane, szybkie i niezawodne działanie takiej bazy stosowane są systemy zwane klastrami. Zasadę działania systemu klastra przedstawia rycina 1.
Ryc. 1. Zasada działania bazy danych uruchomionej na klastrze serwerów.
ROZPROSZONE BAZY DANYCH
W przypadku prowadzenia badań w różnych ośrodkach można stosować rozwiązania polegające na okresowym przesyłaniu cząstkowych danych do jednej, centralnej bazy i udostępnianiu jej zasobów poszczególnym jednostkom. Rozwiązanie takie jest jednak dość kosztowne, może być zastosowane w przypadku większych jednostek badawczych – np. Uniwersytetów. W przypadku jednostek mniejszych, pracujących nad podobną tematyką możliwe jest zastosowanie innego rozwiązania – tańszego i przez to bardziej dostępnego dla mniejszych jednostek – możliwe jest nawet współdzielenie informacji pomiędzy komputerami dwóch badaczy w celu wymiany informacji. Takim tańszym rozwiązaniem jest będący w trakcie opracowywania protokół DAP (Data Access Protocol). Bliższe szczegóły można znaleźć na stronach: www.opendap.org i www.unidata.ucar.edu/packages/dods/design/dap-rfc-html/ (4), (5). Częściowo działającym – nadal rozwijana implementacja protokołu jest NVDOS (National Virtual Ocean Data System). Rozwiązanie to jest o tyle godne uwagi, że pozwala na wymianę informacji niezależnie od platformy na której zbudowana została źródłowa baza danych oraz jest dostępne jako oprogramowanie darmowe, na zasadach rozwiązań Open Source.
WYSZUKIWANIE INFORMACJI
Jeśli już wiadomo w jaki sposób są przechowywane i przetwarzane informacje w bazach danych należałoby poświęcić parę słów zagadnieniom przeszukiwania baz danych, metod i algorytmów pozwalających na szybkie – i co najistotniejsze – trafnych odpowiedzi na zapytanie skierowane do bazy. Jest to zagadnienie dość złożone i zarówno w wielu naukowych ośrodkach informatycznych na całym świecie jak i w laboratoriach badawczych firm komercyjnych prowadzone są badania nad metodami zapisu danych w bazach, ich indeksowaniu oraz nad algorytmami przeszukiwania pozwalającymi na uzyskanie najtrafniejszych wyników. W zależności od zapytania klienta wyróżnia się (6) różne typy zadań:
– Klasyfikacja.
– Analiza skupień.
– Predykcja numeryczna.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

29

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

69

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

129

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 78 zł
Piśmiennictwo
1. Guo Y., Grossman R.: High performance data mining. Scaling Algorithms, Applications and Systems. Kluwer Academic Publishers 2002; p.111.
2. Hand D. et al.: Principles of Data Mining. The MIT Press, 2001 p. 546.
3. http://www.cdc.gov/nchs/datawh.htm (National Center for Health Statistics - Data Warehouse)
4. http://www.opendap.org/
5. http://www.unidata.ucar.edu/packages/dods/design/dap-rfc-html/
6. Klopotek M.: Konstrukcja inteligentnych wyszukiwarek www. w: Systemy wspomagania decyzji, A. Wakulicz-Deja (red.), Uniwersytet Śląski, Sosnowiec 2002; strony od 49 do 57.
7. Korbicz J. i wsp.: (1994) Sztuczne sieci neuronowe. Podstawy i zastosowanie. Akademicka Oficyna Wydawnicza PLJ, Warszawa; s.255.
8. Kacprzak T., Ślot K.: (1995) Sieci neuronowe komórkowe. PWN, Warszawa-Łódź; s. 133.
9. Rutkowska D. i wsp.: (1997) Sieci neuronowe, algorytmy genetyczne i systemy rozmyte. PWN, Warszawa-Łódź; s. 410.
10. Tadeusiewicz R.: (1993) Sieci neuronowe. Akademicka Oficyna Wydawnicza RM, Warszawa; s. 195.
11. Żurada J. i wsp.: (1996) Sztuczne sieci neuronowe. PWN, Warszawa; s. 374.
Adres do korespondencji:
Śląska Akademia Medyczna
ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice

Balneologia Polska 1-2/2005