© Borgis - Balneologia Polska 3-4/2005, s. 152-154
Sprawozdanie z działalności Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej za lata 2002-2005
Szanowne i Drogie Koleżanki i Koledzy!
Minęły 4 kolejne lata działalności naszego Towarzystwa. Tym razem spotykamy się w świątecznej atmosferze, w ważnym okresie funkcjonowania Towarzystwa, w roku jubileuszu 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Balneologicznego. Jestem przekonana, że nasz obecny XX Kongres Balneologiczny na trwale wpisze się w ciąg historycznego rozwoju Polskiego Towarzystwa Balneologicznego i dziedziny którą reprezentujemy tj. – balneologii i medycyny fizykalnej.
Przez kilkaset ostatnich lat nasza dziedzina medycyny była najważniejsza, gdyż chorzy leczyli się głównie metodami naturalnymi. Obecnie zajmujemy dalszą pozycję, ale niezwykle ważną i jako medycyna komplementarna znaleźliśmy swoje miejsce we współczesnej medycynie.
Najważniejszym wydarzeniem z ostatnich dni jest uchwalenie i zatwierdzenie ustawy uzdrowiskowej. Walka o jej uchwalenie trwała 30 lat, a w ostatnich 10 latach praca nad tym aktem prawnym była bardzo intensywna. Dzięki zrozumieniu i życzliwości przede wszystkim Pani Poseł Ewy Kralkowskiej, Kazimierza Sasa oraz Poseł Ostrowskiej, przy aktywnej działalności i współpracy przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia w osobie Pana Dyr. Włodzimierza Śliwińskiego i Pani Naczelnik Dagmary Korbasińskiej, sukces został osiągnięty. Myślę, że medyczne środowisko uzdrowiskowe jest z tego bardzo zadowolone.
Lecznictwo uzdrowiskowe przyzwyczaiło się do stale reformowanego systemu ochrony zdrowia. W tym procesie najbardziej ucierpiała nasza dziedzina, stale maleją nakłady na to lecznictwo, w ciągu kilku lat z 4% do 1% funduszu przeznaczonego na ochronę zdrowia.
Mimo wielu problemów Towarzystwo nasze istnieje, działa i stopniowo się rozwija. Stanowimy zwartą grupę członków obejmującą koło 600 osób, zgromadzonych w 17 kolach. Niestety znaczna część członków nie wykazuje żadnej aktywności. 1/3 kół bardzo słabo współpracuje z Zarządem Głównym. Nadal nawet w dużych uzdrowiskach brakuje koła Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej. Kontakt z tymi uzdrowiskami jest utrudniony. Koła stanowią ważną bazę samokształcenia, integrują środowisko. Działalność edukacyjna została doceniona przez Ministerstwo Zdrowia (Zarządzenia M.Z.) za udział w posiedzeniach koła, przynależność do Towarzystwa oraz prenumeratę Balneologii Polskiej można uzyskać punkty edukacyjne.
W ramach Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej działają 2 sekcje tj. Bioklimatologii i Balneochemii oraz sekcja Pielęgniarska. Do Zarządu Głównego wpłynął wniosek o powołanie nowej sekcji – Krioterapii. Uchwałą Zarządu Głównego powołane zostały 2 zespoły tj. ds. standardów medycznych i zespół ds. konwencjonalnych metod balneofizykalnych.
Na ostatnim Walnym Zgromadzeniu podjęliśmy uchwałę o dokonaniu zmian w statucie. Po wielu trudach udało się sądownie w 2003 roku tę sprawę załatwić. Musieliśmy również dokonać nowej rejestracji Towarzystwa w KRS, co było obowiązkiem ustawowym. Wszystkie te działania legislacyjne były bardzo trudne i czasochłonne.
W okresie sprawozdawczym Zarząd Główny zbierał się 10 razy (Ciechocinek, Sopot). W czasie tych spotkań omawiano sprawy bieżące i problemy perspektywicznego rozwoju oraz przygotowania do kolejnych zjazdów.
Jesteśmy dumni, że mamy własną specjalizację –balneologię i medycynę fizykalną, a nie jak w innych krajach przyczepioną do innej specjalizacji. Pozwala to na prawidłowy rozwój tej dziedziny nie krępowany przez inną specjalizację zwykle bardziej ekspansywną.
Mimo wielu przeszkód i bardzo dużych ograniczeń finansowych udało się zachować ciągłość edukacji balneologicznej. Systematycznie prowadzone są kursy specjalizacyjne 2 razy w roku, staże kliniczne i egzaminy specjalizacyjne. Poziom kursów doskonalących oceniany jest wysoko w badaniach ankietowych uczestników. Zajęcia prowadzone są przez najwyższej klasy specjalistów w kraju, mimo symbolicznego honorarium. Całość szkolenia specjalizacyjnego, w tym egzaminy odbywają się w Katedrze Balneologii i Medycyny Fizykalnej Collegium Medium w Bydgoszczy z siedzibą w Ciechocinku.
Aktualnie funkcjonuje 14 ośrodków akredytacyjnych w kraju prowadzących specjalizację, wpisanych na listę Ministra Zdrowia. Jest to liczba nie wystarczająca, stąd mój ośrodek w województwie Kujawsko-Pomorskim jest niezwykle obciążony, gdyż obsługuje te województwa w których nie ma ośrodków. W okresie sprawozdawczym przeprowadzono 8 kursów i 8 sesji egzaminacyjnych starym i nowym trybem. Specjalizację z balneologii i medycyny fizykalnej uzyskało w tym czasie (2001-2004) 50 osób. Pragnę podkreślić, że od 1993 roku gdy jednostka nasz przejęła całość szkolenia specjalizacyjnego 150 lekarzy uzyskało tytuł specjalisty. W krajowym rejestrze mamy 425 specjalistów z balneologii i medycyny fizykalnej w kraju. Jest to liczba znacząca, ale zdecydowanie za mała w stosunku do potrzeb.
W roku bieżącym w wyniku zmian w toku studiów specjalizacyjnych i postawionych nowych wymogów, egzaminy specjalizacyjne nie odbyły się. Ale aktualnie mamy bardzo dużą liczbę osób, które rozpoczęły specjalizację.
Wynika to z wprowadzonej korzystnej zmiany w kwalifikacji lekarzy przy otwarciu specjalizacji. Po wielu staraniach Krajowego Konsultanta udało się przekonać ministerstwo zdrowia, że dla lekarzy specjalistów z II stopniem w dziedzinach klinicznych, nie powinno się robić egzaminów z ogólnej medycyny. Obecnie obowiązuje tylko rozmowa kwalifikacyjna.
Wydaje się, że specjalizacja z balneologii i medycyny fizykalnej jest doceniana coraz bardziej, zarówno przez ministerstwo zdrowia jak i Narodowy Fundusz Zdrowia, zwiększa się prestiż tej specjalizacji w uzdrowiskach. Nadal jednak dużo lekarzy pracujących w uzdrowiskach nie posiada tej najważniejszej specjalizacji jaką jest balneologia i medycyna fizykalna.
Jedną z ważniejszych działalności naszego Towarzystwa jest wydawanie kwartalnika „Balneologia Polska”, którego jakość i wartość stale się poprawia. W tym miejscu chciałabym w imieniu własnym i całego Towarzystwa serdecznie podziękować Panu Prof. Włodzisławowi Kulińskiemu-Redaktorowi Naczelnemu Balneologii Polskiej za wielki trud pracy redakcyjnej, zaangażowanie i poświęcenie. Najnowszy numer Balneologii Polskiej wydany jest w nowej szacie graficznej, w nowym formacie i z międzynarodowym kolegium redakcyjnym. Uzyskaliśmy również zwiększenie punktacji w Index Copernicus. Aktualnie wydawanie „Balneologii Polskiej” powierzyliśmy dużemu Wydawnictwu Medycznemu „Borgis”. Ta decyzja i zawarcie umowy z profesjonalnym wydawnictwem pozwoli na poprawę jakości i większego upowszechnienia naszego pisma, również poza granice naszego kraju.
Stworzona 7 lat temu strona internetowa Towarzystwa www.balneologia.maxi.pl stale poszerza swój zakres informacji. Mamy pewne zaległości w uzupełnieniu bibliograficznej bazy danych zamieszczonej w Internecie, co wynika z nawału obowiązków. Uważamy, za bardzo ważne posiadanie pełnej bazy danych obejmującej wszystkie artykuły, które ukazały się „Balneologii Polskiej”.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł