Izabela E. Sakowska, Sylwia I. Szafraniec
Praktyczne badania kliniczne
Practical clinical trials
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Warszawa
Streszczenie
Ogromny rozwój badań z zakresu medycyny doprowadził do powstania w każdej jednostce chorobowej kilku alternatywnych sposobów postępowania. Skuteczność tych metod najczęściej oceniana jest w badaniach klinicznych kontrolowanych placebo, niewiele jest natomiast dowodów na temat ich efektywności w codziennej praktyce klinicznej. Lekarze w swojej praktyce mają do czynienia z niejednorodną grupą pacjentów, znacznie różniącą się od wyselekcjonowanych populacji biorących udział w badaniach wyjaśniających, co znacznie utrudnia przełożenie wyników tych badań na codzienną praktykę. Istnieje więc ogromna potrzeba przeprowadzenia praktycznych badań klinicznych, których celem będzie porównanie efektywności istniejących sposobów postępowania w warunkach najbardziej zbliżonych do codziennej praktyki lekarskiej. Wyniki tych badań będą użyteczne w podejmowaniu decyzji zarówno przez lekarzy klinicystów, jak i osoby zarządzające systemem opieki zdrowotnej. Celem tego artykułu jest przedstawienie charakterystyki praktycznych badań klinicznych, ich zalet i ograniczeń, oraz wskazanie przydatności tych badań w codziennej praktyce lekarskiej i systemie ochrony zdrowia.
Summary
Recently observed rapid development of medical researches results in many alternative methods of treatment. Although the efficiency of these methods has been evaluated in placebo controlled trials, there is insufficient evidence considering their effectiveness in common medical practice. Patients population treated by physicians is usually more diverse and differs from those taking part in explanatory clinical trials. This may cause that introduction of the results of these trials may be extremely difficult. The decision makers also don´t obtain evidence-based information sufficient to make proper decisions. The choice of alternative treatment in many common medical conditions is often based on results of short-term clinical trials carried on small, homogenic groups, excluding the most seriously ill patients. There is a need for a number of practical clinical trials, comparing the alternative methods in circumstances most approaching the common medical practice. The results of these studies will be useful in making decisions by physicians and health care decision makers. The aim of this article is to characterize practical clinical trials, evaluate their advantages and disadvantages, and to point on their use in both common clinical practice and health care system.
Wstęp
W praktyce klinicznej istnieje duża różnorodność sposobów postępowania (1), ale brak porównawczej oceny alternatywnych metod leczniczych powoduje trudności w podejmowaniu decyzji klinicznych, przez co pogarsza się jakość opieki zdrowotnej (2) oraz wzrastają koszty leczenia. Na tę sytuację dodatkowo nakładają się zagadnienia związane z różnicami w sposobach postępowania i jakości opieki medycznej w odmiennych rejonach geograficznych. Za ten stan częściowo odpowiedzialna jest zbyt mała liczba wysokiej jakości danych pochodzących z porównawczych badań klinicznych oceniających nie tylko skuteczność, ale też efektywność leczenia (3, 4). W ostatnich latach mamy do czynienia z gwałtownie rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu badania.
Osobami zainteresowanymi otrzymaniem dobrej jakości wyników praktycznych badań klinicznych są nie tylko podejmujący decyzje w systemach opieki zdrowotnej, kierownicy szpitali i klinik, płatnicy usług medycznych, osoby odpowiedzialne za dokonywanie zakupów w zakładach opieki zdrowotnej i administracja służby zdrowia, ale także pacjenci i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Coraz częściej przed podjęciem decyzji dotyczących indywidualnego leczenia pacjent i lekarz poszukują informacji o efektywności alternatywnych metod postępowania i chcą sięgnąć po wyniki rzetelnych badań naukowych. Aby ułatwić im podjęcie decyzji specjalistyczne towarzystwa medyczne tworzą wytyczne postępowania w poszczególnych stanach chorobowych (5), jednak wiele takich opracowań nie przedstawia jednolitego i przejrzystego schematu postępowania, ponieważ brak jest danych umożliwiających stworzenie takiego schematu. Pomimo znacznego wzrostu liczby prowadzonych badań finansowanych zarówno z pieniędzy publicznych, jak i prywatnych, niemożliwe jest uzyskanie odpowiedzi na wiele ważnych pytań, pojawiających się w codziennej pracy klinicysty.
Aby ocenić znaczenie problemu braku danych dotyczących efektywności istniejących metod leczenia najlepiej sięgnąć po przeglądy systematyczne, oceny technologiczne i wytyczne różnych towarzystw naukowych, dotyczące postępowania w określonych jednostkach chorobowych. Autorzy zwykle zgodnie stwierdzają, że jakość danych, którymi dysponowali, była niewystarczająca i nie pozwoliła na udzielenie odpowiedzi na najważniejsze pytania. Na przykład w przeglądzie systematycznym oceniającym nowe leki przeciwdepresyjne autorzy zauważyli, że zaledwie w kilku badaniach przedstawiono wyniki dotyczące długoterminowej efektywności leczenia i funkcjonowania pacjentów i tylko nieliczne badania przeprowadzono w ośrodkach, które najczęściej zajmują się leczeniem takich chorób (6). Ponadto, niewielu badaczy porównuje starsze, tanie leki z nowszymi lekami, uwzględniając zarówno skuteczność, jak i działania niepożądane.
Zła jakość badań dotyczących nowych technologii może prowadzić do przeznaczenia ogromnych kwot na finansowanie technologii, których zarówno długoterminowe korzyści, jak i ryzyko nie zostały dokładnie określone (4). Dla przykładu, Medicare wydaje miliony dolarów rocznie na zaopatrywanie pacjentów leczonych w domu w specjalne łóżka przeciwodleżynowe, pomimo tego, że nie przeprowadzono żadnego dobrze zaplanowanego badania, które potwierdziłoby skuteczność takiego leczenia.
Ograniczona liczba prawidłowo prowadzonych porównawczych praktycznych badań klinicznych staje się dużym problemem w świetle rosnącej ilości potencjalnie wartościowych odkryć naukowych i technologicznych wymagających dokładnej, obiektywnej oceny. Celem tego artykułu jest przedstawienie charakterystyki praktycznych badań klinicznych, ich zalet i ograniczeń, oraz wskazanie przydatności tych badań w codziennej praktyce lekarskiej i systemie ochrony zdrowia.
Różnice pomiędzy badaniami wyjaśniającymi a badaniami praktycznymi
Kliniczne badania interwencyjne można podzielić na badania wyjaśniające (explanatory clinical trials) i badania pragmatyczne (pragmatic clinical trials) (7). Przykładem badań wyjaśniających są szeroko rozpowszechnione randomizowane badania kliniczne (RCTs, randomised clinical trials), a przykładem badań pragmatycznych są obecnie cieszące się rosnącym zainteresowaniem praktyczne badania kliniczne (PCTs, practical clinical trials). W badaniach wyjaśniających, ogólnie rzecz biorąc, oceniana jest skuteczność interwencji medycznej, czyli wynik postępowania leczniczego w idealnych warunkach. W badaniach tych zwykle uczestniczą dokładnie dobrani pacjenci z najlepszych klinik. Grupa pacjentów biorąca udział w tego typu badaniu powinna stanowić możliwie jak najbardziej homogenną populację, a głównym celem badania wyjaśniającego jest poszerzenie wiedzy naukowej, czyli lepsze zrozumienie, jak i dlaczego określona metoda (leczenie) działa. Badania wyjaśniające są skonstruowane tak, aby zwiększyć możliwość ujawniania się w trakcie badania biologicznych efektów wywoływanych przez nowe leczenie. W badaniach praktycznych natomiast oceniana jest efektywność interwencji, czyli wynik zastosowania terapii w warunkach zwykłej praktyki lekarskiej. Populacja badana swoją zmiennością ma odpowiadać przekrojowi pacjentów spotykanemu w rzeczywistej praktyce lekarskiej, czyli ma być jak najbardziej reprezentatywna dla pacjentów, u których będzie stosowane leczenie w normalnych warunkach. Celem badania praktycznego jest pomoc w dokonywaniu wyboru pomiędzy kilkoma alternatywnymi sposobami leczenia, z których każdy został oddzielnie zatwierdzony jako skuteczna metoda postępowania.
Oceniana interwencja medyczna musi być w obu typach badań, wyjaśniających i praktycznych, ściśle zdefiniowana, jednak w przypadku praktycznego badania klinicznego nie oznacza to, że u każdego pacjenta stosowana ma być identyczna interwencja. Protokół badania może dopuszczać zastosowanie różnego leczenia u różnych pacjentów, a nawet zmianę terapii w trakcie badania: istotne jest zbadanie samego algorytmu postępowania, a nie pojedynczej interwencji.
Istnieje wiele źródeł błędów, mogących wpływać na wyniki uzyskiwane w badaniach klinicznych. Paradoksalnie cechy badań uznawane dotychczas za zalety mogą stać się ich wadami, nie pozwalającymi na przełożenie otrzymywanych wyników na warunki codziennej praktyki klinicznej.
Błędna ocena wyników może wystąpić np. w przypadku, gdy badający jest świadomy, jakiego rodzaju leczenie zostało zastosowane u danego pacjenta. Może to mieć miejsce zarówno w badaniach wyjaśniających, jak i praktycznych. W związku z tym w obu typach badań oceny wyników powinna dokonywać osoba nie wiedząca, jaki sposób leczenia zastosowano u poszczególnych grup pacjentów. Z drugiej strony źródłem błędu może być także to, że pacjent lub lekarz opiekujący się nim wie, który sposób leczenia jest stosowany. Pozytywne lub negatywne nastawienie lekarza i pacjenta do testowanego sposobu leczenia może wywrzeć wpływ na wynik końcowy. W badaniach wyjaśniających w celu uniknięcia tego błędu nie informuje się ani pacjenta, ani lekarza prowadzącego o otrzymywanym przez pacjenta leczeniu (tzw. podwójnie ślepa próba), natomiast w badaniach praktycznych zastosowanie tego sposobu zwykle nie jest możliwe, a często nawet niepożądane. Aby wyjaśnić takie postępowanie znowu musimy odwołać się do realnych warunków pracy klinicysty, który wypisując recepty i dając pacjentowi wskazówki, podaje zarówno nazwę leku, jak i oczekiwany efekt oraz ostrzega przed działaniami niepożądanymi wymagającymi natychmiastowego odstawienia leku lub ponownej konsultacji. To, że pacjent i lekarz wie, jakie leczenie zastosowano, jest w badaniu praktycznym akceptowane jako część odpowiedzi na leczenie i włączane do oceny ogólnej. Odpowiedź na leczenie jest traktowana jako całkowita różnica pomiędzy dwoma sposobami leczenia, wliczając w to zarówno efekt stosowania leczenia, jak i efekt placebo. Takie podejście lepiej oddaje najbardziej prawdopodobną odpowiedź, jaką uzyskamy w codziennej praktyce.
Parametry podlegające ocenie w badaniach klinicznych możemy podzielić na „surogaty” i „wyniki końcowe”. Surogaty to pośrednie efekty związane z biologiczną odpowiedzią organizmu na leczenie np. obniżenie ciśnienia tętniczego krwi lub poziomu cholesterolu. Korzystny wpływ na biologiczne zmienne nie zawsze przekłada się na poprawę wyników rzeczywiście interesujących lekarzy i pacjentów, takich jak śmiertelność i częstość występowania ciężkich, prowadzących do inwalidztwa powikłań. Badania wyjaśniające często ograniczają się do oceny surogatów, podczas gdy celem badań praktycznych jest przede wszystkim ocena wyników końcowych jako elementów najbardziej istotnych z punktu widzenia praktyki klinicznej. Niestety wiąże się to z długim czasem trwania badania, co powoduje znaczny wzrost kosztów tych badań.
W badaniu praktycznym nie jest konieczne, ani też często nawet nie jest pożądane, aby wszyscy pacjenci ukończyli badanie w grupie, do której zostali pierwotnie zakwalifikowani. Jednak pacjenci są zawsze analizowani według grupy, do której zostali początkowo losowo przydzieleni (stosowana jest tzw. analiza wg zamiaru leczenia), nawet, jeśli wypadają oni z badania lub zmieniają grupę.
Badania wyjaśniające i praktyczne badania kliniczne mogą prowadzić do różnych wniosków na temat korzyści ze stosowania określonego sposobu leczenia, ponieważ leczenie, które jest dobre w warunkach idealnych nie zawsze sprawdza się w rzeczywistości, albo dlatego, że poprawa parametrów biomedycznych nie powoduje oczekiwanego korzystnego efektu zdrowotnego. Przykładem jest fluorek sodu, lek stosowany w osteoporozie, który wprawdzie powodował wzrost gęstości kości poza kręgosłupem, lecz jednocześnie zaobserwowano większą częstość złamań kości u leczonych nim pacjentek (8).
Charakterystyka praktycznych badań klinicznych
Praktyczne badania kliniczne są zwykle wieloośrodkowymi badaniami o dużej skali, w których interwencje medyczne są porównywane w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej (9). Są one zwykle zaplanowane tak, aby uzyskane wyniki mogły ułatwić pracę osobom podejmującym decyzje. Można je zdefiniować jako badania, których cel i metody są oparte na bazie informacji potrzebnych do podejmowania decyzji (7). Praktyczne badania kliniczne są więc nastawione na udzielanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania dotyczące ryzyka, korzyści oraz kosztów interwencji medycznej w sposób najbardziej zbliżony do tego, jaki występuje w rutynowej praktyce klinicznej (9). Charakterystycznymi cechami praktycznych badań klinicznych są więc: wybór informacji odpowiednich do porównania z punktu widzenia klinicysty oraz objęcie zróżnicowanej populacji osób badanych. Jest to realizowane przez wybranie pacjentów spośród osób leczących się w różnych ośrodkach zdrowia: małych prywatnych praktykach lekarskich, szpitalach miejskich jak i w dużych ośrodkach klinicznych. Zbierane dane dotyczą szerokiego zakresu wyników zdrowotnych, w tym zadowolenia pacjentów ze stosowanej terapii, poprawy ich codziennego funkcjonowania, ale również częstości nawrotów choroby i działań niepożądanych związanych z leczeniem. Badany program porównuje się z obecnie stosowaną praktyką (10), może to być zarówno najbardziej skuteczna ze znanych metod postępowania, jak i najtańsza, dostępna dla wszystkich pacjentów, alternatywa. Warunki, w jakich przeprowadzane jest badanie oraz lekarze są typowe dla rutynowej praktyki. Badania nie przeprowadza się metodą ślepej próby: lekarz i pacjenci są świadomi stosowanej terapii, aby możliwe było uwzględnienie wszystkich jej zalet i wad. Pacjenci objęci badaniem mogą zmieniać terapię. Mierzy się wiele wyników: skuteczność, tolerancję, jakość życia, zużyte zasoby, itp. Celem badań praktycznych jest zwykle ocena efektywności lub współczynnika efektywności kosztów programów zdrowotnych w rzeczywistych warunkach, występujących wtedy, gdy dany program realizowany jest w rutynowej praktyce (10).
W typowym badaniu praktycznym uczestniczy bardzo zróżnicowana populacja, ponieważ przy doborze pacjentów stosuje się szersze kryteria włączania i mniej kryteriów wykluczających niż w przypadku typowego badania randomizowanego. Celem badania praktycznego jest zebranie takiej grupy pacjentów, która będzie odzwierciedlała charakterystykę populacji pacjentów z określonym problemem spotykanych w codziennej praktyce klinicznej. To podejście odpowiada również najczęstszym problemom, z którymi spotykają się osoby podejmujące decyzje medyczne, dotyczącymi zastosowania wyników badań z bardziej restrykcyjnymi kryteriami doboru pacjentów (11, 12). Daje to także pewność, że pacjenci o wysokim ryzyku, którzy mogą potencjalnie odnieść największe korzyści, nie zostaną wykluczeni z badania (13).
Badania praktyczne mogą być przeprowadzane w późnej III fazie lub w IV fazie badań klinicznych (10). Odpowiadają one na inne pytanie, niż typowe badanie III fazy. Zamiast oceniać skuteczność danego leku (odpowiedź na pytanie: „czy lek może działać?”), badają 1-roczne lub wieloletnie wyniki kliniczne oraz zużyte zasoby w przypadku pacjentów, którzy jako pierwsi byli leczeni badanym lekiem (odpowiedź na pytanie: „czy lek działa i ile kosztuje uzyskany wynik?”). Ponieważ oba pytania są bardzo istotne, badania kliniczne III fazy i badania praktyczne (przeprowadzone dla celów ekonomicznych lub nie) wzajemnie się nie wykluczają, ale uzupełniają (10).
Badania praktyczne są zwykle konstruowane jako badania typu head-to-head, bezpośrednio porównujące alternatywne strategie leczenia. Te badania porównawcze mogą potencjalnie udzielić dogłębnych odpowiedzi na pytania kliniczne podnoszone przez podejmujących decyzje medyczne, ponieważ ich podstawą są rzeczywiste wybory, przed którymi stają pacjenci i ich lekarze. Tymczasem wiele obecnie prowadzonych randomizowanych badań klinicznych porównuje leki z placebo, co może nie dostarczyć wystarczających informacji do dokonania wyboru wśród istniejących alternatyw leczenia.
Lekarze muszą często rozpoczynać leczenie na podstawie prawdopodobnej, a nie potwierdzonej wynikami badań diagnozy, dlatego większą wartość praktyczną będą miały badania, do których kwalifikowano pacjentów raczej na podstawie prezentowanych objawów, niż potwierdzających testów diagnostycznych. Dla przykładu w praktycznym badaniu klinicznym dotyczącym zapalenia zatok porównywano efektywność antybiotyków w połączeniu z kortykosteroidami donosowymi lub bez nich (14). Ponieważ lekarze pierwszego kontaktu rutynowo stosują prześwietlenie zatok u pacjentów z podejrzeniem zapalenia zatok, radiologiczne potwierdzenie zapalenia zatok (a nie punkcja zatok) było stosowane jako kryterium włączające do badania. To podejście może być krytykowane, ponieważ powoduje niejako „zafałszowanie” oceny skuteczność leczenia, któremu byli poddani również pacjenci z chorobami przypominającymi zapalenie zatok, nie reagujące na podawane leki. Jednak właśnie takie podejście daje możliwość uogólniania wyników badania i odniesienia ich do całej populacji pacjentów leczonych w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ odzwierciedla warunki, jakie standardowo spotyka się w codziennej praktyce (14).
W badaniu praktycznym można poprawić zróżnicowanie badanej populacji przez rekrutowanie pacjentów z wielu ogólnodostępnych ośrodków opieki medycznej oraz indywidualnych praktyk. W porównaniu z klinikami opieka medyczna w tych ośrodkach reprezentuje bardziej elementarny poziom, co również lepiej odzwierciedla sytuację przeciętnego pacjenta. W cytowanym badaniu zajmującym się kortykosteroidami donosowymi (14) 18 z 22 ośrodków biorących udział w badaniu było społecznymi ośrodkami zdrowia lub oddziałami otolaryngologicznymi. Autorzy badania podkreślali, że ten sposób selekcji ośrodków daje większą pewność, że wybrana próbka reprezentuje badaną populację, obserwowaną typowo w praktyce ogólnej. W innym badaniu praktycznym o nazwie ALLHAT (Antihypertensive and Lipid Lowering Treatment to Prevent Heart Attack Trial) porównywano wyniki leczenia różnymi lekami obniżającymi ciśnienie u ponad 42 000 pacjentów pochodzących z 623 ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej (15). Wiele spośród tych ośrodków nigdy wcześniej nie brało udziału w prowadzeniu jakichkolwiek badań klinicznych. Analiza wykazała, że zastosowanie niedrogich leków diuretycznych bardziej obniżało częstość występowania poważnych incydentów sercowo-naczyniowych w porównaniu z nowszymi i droższymi lekami należącymi do takich grup jak antagoniści wapnia, inhibitory enzymu konwertującego, i leki a-adrenolityczne (16, 17). Lekarze i inne osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w systemie opieki zdrowotnej mogą być pewni, że wyniki tego badania dobrze odzwierciedlają rezultaty, jakie będą obserwowane u pacjentów leczonych w różnych zakładach opieki zdrowotnej. Eliminuje to również obawy lekarzy przed zastosowaniem wyników takich badań klinicznych w codziennej praktyce.
Badania praktyczne mogą dotyczyć zarówno leków, jak i niefarmakologicznych sposobów postępowania. Bóle krzyża są jedną z najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Mimo że problem ten jest tak często spotykany, nie ma odpowiednich danych pozwalających na rzetelne porównanie efektywności obecnie stosowanych sposobów leczenia. W jednym z nielicznych przeprowadzonych badań praktycznych porównującym trzy najczęściej stosowane alternatywne metody postępowania we wczesnych bólach krzyża grupę 323 pacjentów podzielono losowo na grupy leczone: fizykoterapią, chiropraktyką (kręgarstwo) oraz leczeniem domowym, którego zasady były opisane w ulotce edukacyjnej (18). Badanie wykazało, że pacjenci leczeni fizykoterapią i chiropraktyką byli bardziej zadowoleni z zastosowanej metody postępowania niż pacjenci leczeni w domu zgodnie z zasadami przedstawionymi w ulotce. Niemniej zmniejszenie nasilenia objawów we wszystkich trzech grupach było porównywalne. Nie było różnic między trzema grupami, jeżeli chodzi o funkcjonowanie oraz wskaźnik powrotu do zdrowia. Jednak ulotka przedstawiająca zasady samoleczenia była znacznie tańsza (18). Podobne badanie wykazało, że masaż terapeutyczny był bardziej efektywny i mniej kosztowny niż akupunktura w leczeniu bólów krzyża (19).
Wybór punktów końcowych, które będą oceniane w badaniu praktycznym należy oprzeć na oczekiwanych rezultatach interwencji medycznej, jak również wziąć pod uwagę te informacje, które mają największe znaczenie dla podejmujących decyzje. W związku z tym wyniki końcowe badania praktycznego zawierają szeroki zakres ocen funkcjonowania, włączając w to jakość życia, nasilenie objawów, zadowolenie pacjenta i koszty terapii, ale także bardziej tradycyjne punkty końcowe takie jak śmiertelność i chorobowość (20). Obecnie wiele dużych badań oceniających interwencje kardiologiczne przedstawia raczej ogólną i specyficzną dla choroby jakość życia, a nie koncentruje się na śmiertelności lub innych powikłaniach, takich jak udary lub zawały serca.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł
Piśmiennictwo
1. Wennberg J., Gittelsohn A. Small area variation in health care delivery. Sa Am. 1973; 182:1102-1108.
2. Schuster M.A., McGlyan F.A., Brook R.H. How good is the quality of health care in the United States? Milbank Q, 1998; 76:617-563.
3. Edd D.M., Billings J. The quality of medical evidence: implications for quality of care. Health Aff (Millwood). 1988; 7:19-32.
4. McNefl B.J. Shattuck lecture-hidden barriers to improvement in the quality of care. N. Engl. s Med. 2001; 345:1612-1620.
5. Field M.J., Bobr K.N., eds. Clinical Practice Guidelines; Directions for a New Program. Washington DC, National Academy Press; 1990.
6. Mulrow C.D., Williams J.W., Trivedi M., et al. Treatment of Depression; Mewer Pharmacotherapies. Rockville, Md; Agency for Health Care Policy and Research; 1999. AHCPR publication 99-EO14.
7. Schwartz D., Lellouch J. Explanatory and pragmatic attitudes in therapeutical trials. J. Chronic Dis. 1967 Aug; 20(8):637-48.
8. Riggs B.L., Hodgson S.F., O´Fallon M., et al. Effect of fluoride treatment on the fracture rate in post-menopausal women with osteoporosis. N. Engl. J. Med. 1990; 322:802-9.
9. Roland M., Torgerson D.J. Understanding controlled trials: What are pragmatic trials? BMJ 1998; 316:285 (24 January).
10. Orlewska E. Podstawy Farmakoekonomiki, Oficyna Wydawnicza Unimed, 1999.
11. Guyatt G.H., Sackett D.L., Cook D.J. Users´ guides to the medical literature, II: how to use an article about therapy or prevention, 8: what were the results and how will they help me in caring for my patients? JAMA, 1994; 271:59-63.
12. Dans A.L., Dans L.P., Guyatt G.H. Users´ guides to the medical literature, XIV: how to decide on the applicability of clinical trials results to your patient. JAMA, 1998; 279:545-549.
13. Califf R.M., DeMels D.I. Principles from clinical trials relevant to clinical practice: part I. Circulation, 2002; 106:1015-1021.
14. Dolor R.J., Witsell D.L., Hellkamp A.S. et al. Comparison of cefuroxime with or without intranasal fluticasone for treatment of rhinosinusitis: the CAFFS Trial: a randomised controlled trial. JAMA, 2001; 286:3097-3105.
15. Grimm R.H. Jr, Margolis K.L., Papametriou V.V. et al. Baseline characteristics of participants in the Antihypertensive and Lipid Lowering Treatment to Prevent Heart Attack Trial (ALLHAT). Hypertension, 2001; 37:19-27.
16. The ALLHAT Officers and Coordinators for the ALLHAT Collaborative Research Group. Major outcomes in high-risk patients randomised to angiotensin-converting enzyme inhibitor or calcium channel blocker vs diuretic. The Antihypertensive and Lipid-Lowering Treatment to prevent Heart Attack Trial (ALLHAT). JAMA, 2002; 288:2981-2997.
17. ALLHAT Collaborative Research Group. Major cardiovascular events in hypertensive patients randomized to doxazosine vs chlorthalidone: The Antihypertensive and Lipid-Lowering Treatment to prevent Heart Attack Trial (ALLHAT). JAMA, 2000; 283:1967-1975.
18. Cherkin D.C., Deyo R.A., Battle M., et al. A comparison of physical therapy, chiropractic manipulation, and provision of an educational booklet for the treatment of patients with low back pain. N. Engl. J. Med. 1998; 339:1021-1029.
19. Cherkin D.C., Fisenberg D., Sherman K.J., et al. Randomized trial comparing traditional Chinese medical acupuncture, therapeutic massage, and self-care education for chronic low back pain. Arch. Intern. Med. 2001; 161:1081-1088.
20. Guyall C.H., Rennie D. The basics: using the medical literature. In Users´ Guides to Medical Literature, Chicago, III, AMA Press, 2002.
21. Rizzo J.D., Powe N.R. Methodological hurdles in conducting pharmacoeconomic studies. Pharmacoeconomics 1999; 15:339-355.
22. Simon C.E., Von Korff M., Heiligstein J.H. et al. Initial antidepressant choice in primary care: effectiveness and cost of fluoxetine vs tricyclic antidepressants. JAMA 1996; 275:1897-1902.
23. Snow V., Lasher S., Mottur-Pilson C. Pharmacologic treatment of acute major depression and dysthymia: clinical guideline, part 1. Ann. Intern. Med., 2000; 132:738-742.
24. Tunis S.R., Streyer D.B., Clancy C.M. Practical Clinical Trials, JAMA 2003; 290:1624-1632.
25. Gutz K., Zisson S. Clinical grants market decelerates. CenterWatch 2003; 10:4-5.
26. Siris E.S., Miller P.D., Barrell-Connor P., Faulkner K.G. Identification and fracture outcomes of undiagnosed low bone mineral density in postmenopausal women: results from the National Osteoporosis Risk Assesment. JAMA 2003; 285:2815-2822.
27. Mello M.M., Brennan T.A. The controversy over high-dose chemotherapy with autologuous bone marrow transplant for breast cancer.Health Aft (Millwood) 2001; 20:101-117.
28. Buring J.E., Jonas M.A., Heankens C.H. Large and simple randomized trials. In: US Congress, Office of Technology Assessment. Tools for Evaluating Health Technologies Five Background Papers. Washington DC: Office of Technology Assessment, 1995.
29. Baigent C., Collins R., Appleby P., Parish Sleight P., Pelo R. for the ISIS-2 (Second International Study of Infarct Survival Collaborative Group. ISIS-2: 10 year survival among patients with suspected acute myocardial infarction in randomized comparison of intravenous streptokinase, oral aspirin, both, or neither. BMJ. 1998; 316:1337-1343.
30. Liliford R. Ethics of clinical trials from a Bayesian and decision analytic perspective: whose equipoise is it anyway? BMJ, 2003; 326:980-981.
31. Califf R.M., DcMets D.I. Principles from clinical trials relevant to clinical practice: part II. Circulation, 2002; 106:1172-1175.