© Borgis - Postępy Nauk Medycznych s1/2014, s. 64-65
Wojciech Pypno
Rak jądra
Nowotwory jąder należą do guzów zarodkowych (testicular germ cell tumors – TGCT). Mogą występować w każdym wieku, jednak najliczniejszą grupę stanowią chłopcy i młodzi mężczyźni między 15 a 35 rokiem życia, u których dominującą grupę stanowią nasieniaki i nienasieniaki. U noworodków i niemowląt guzy wywodzą się z nabłonka płodowego i najczęściej mają utkanie potworniaków lub yolk sac tumor. U mężczyzn po 60 roku życia dominują nasieniaki spermatocytowe.
Nowotwory jądra nie należą do najczęściej występujących, stanowiąc ok. 1% wszystkich. Dotykają jednak bardzo młodych ludzi, co ma niewątpliwie znaczenie społeczne. W 2009 r. zanotowano w Polsce nieco ponad 1000 nowych zachorowań. Obserwuje się ich stały wzrost, sięgający 3-6% rocznie, ale jednocześnie systematycznie mniejszą umieralność, co jest wynikiem coraz doskonalszego leczenia.
Jak wspomniano, największą grupę nowotworów stanowią nasieniaki, najczęściej występujące w 4 dekadzie życia oraz nienasieniaki, które głównie pojawiają się w 3 dekadzie.
Nasieniaki stanowią jednorodną grupę histologiczną i w 65-85% są ograniczone do narządu. Nienasieniaki zbudowane są z różnych elementów, wyróżnia się zatem cztery typy histologiczne: rak płodowy (carcinoma embryonale), potworniak (teratoma), guz pęcherzyka żółtkowego (yolk sac tumor), rak kosmówkowy (choriocarcinoma). Ok. 75% nienasieniaków w momencie rozpoznania prezentuje przerzuty do węzłów chłonnych, a część z nich do narządów odległych (płuca, wątroba, mózg, kości).
Rak zarodkowy (carcinoma embryonale) pochodzi z niezróżnicowanych komórek pnia macierzystego. Jest najbardziej agresywny spośród nienasieniaków, ale dobrze odpowiada na chemioterapię.
Potworniak (teratoma) występuje w postaci dojrzałej i niedojrzałej. Dojrzały u dzieci jest prawie zawsze guzem łagodnym. U dorosłych może ulec transformacji i wykazywać umiarkowaną agresję. Gorzej odpowiada na chemioterapię
Rak pęcherzyka żółtkowego (Yolk sac tumor) najczęściej występuje u dzieci i daje przerzuty głównie do płuc. Bardzo rzadko rozpoznaje się go u dorosłych.
Choriocarcinoma rzadko występuje w czystej postaci, szybko daje przerzuty na drodze krwionośnej. Rokowanie jest zazwyczaj złe, a leczenie nawet postaci mieszanych – trudne.
Szczególną postacią jest carcinoma in situ (CIS), którą w nowotworach jądra uważa się za stan przedrakowy. Znajdujące się wewnątrz kanalików plemnikotwórczych komórki płciowe – gonocyty zamiast różnicować się w spermatogonie w 1 roku życia są obecne aż do okresu dojrzałości płciowej. Przemiana gonocytów w CIS zachodzi jeszcze w życiu płodowym. Ok. 5% chorych na raka jądra ma CIS w jądrze przeciwnym. CIS u 50% przekształca się w raka po 5 latach, po 10 – u wszystkich. Rozpoznanie CIS jak dotąd możliwe jest jedynie przy pomocy biopsji.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł