© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 12/2014, s. 805-806
prof. dr hab. Wojciech Zgliczyński
Wstęp i komentarz do prac
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Przekazywany Państwu numer „Postępów Nauk Medycznych” pragnę dedykować uczestnikom i wykładowcom cyklu wydarzeń edukacyjnych, odbywających się już od 20 lat w Zakopanem, zatytułowanych „Jesienna Szkoła Endokrynologii”. Konferencje te organizowane przez profesorów Stefana i Wojciecha Zgliczyńskich oraz Zespół Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie zyskały w środowisku olbrzymie znaczenie, gromadząc corocznie ponad pół tysiąca lekarzy. Spotkania te stanowią nowoczesną, znakomitą formę kształcenia podyplomowego nie tylko endokrynologów.
W bieżącym numerze wśród pięciu prac oryginalnych znalazły się doniesienia obejmujące schorzenia: przysadki (ocena objawów klinicznych i hormonalnych pacjentów z obrazem pustego sidła), tarczycy (bezpieczeństwo stosowania kontrastu jodowego w nadczynności tarczycy), nadnerczy (strategia postępowania w przypadku obustronnych zmian guzkowych nadnerczy u chorych z podklinicznym zespołem Cushinga), gonad (zależność występowania zaburzeń metabolicznych u kobiet z zespołem PCO od współistnienia niealkoholowego stłuszczenia wątroby).
Dodatkowym tematem mogącym zainteresować endokrynologów i lekarzy rozważających wybór specjalizacji medycznej jest praca analizująca czynniki mające wpływ na wybór specjalizacji z endokrynologii w oparciu o szerokie, anonimowe badania ankietowe. Wynika z nich, że dla lekarzy podejmujących specjalizację w tej dziedzinie największe znaczenie mają: zaspokojenie własnych ambicji, interdyscyplinarny charakter endokrynologii, duża różnorodność przypadków oraz chęć podwyższenia prestiżu zawodowego. Cieszyć może, że w dobie komercjalizacji i pogoni za pieniądzem względy finansowe zeszły na dalszy plan.
W publikacji analizującej objawy kliniczne i hormonalne pacjentów z uwidocznionym w MR obrazem pustego siodła wykazano, że problem ten dotyczy głównie kobiet, wieloródek i osób z nadwagą. Podkreślić należy, że u prawie 1/4 pacjentów z obrazem pustego siodła stwierdzono niedoczynność przysadki, najczęściej w zakresie czynności gonadotropowej tego gruczołu.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł