© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2015, s. 128-129
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Imbir jako środek przeciwmigrenowy
Maghbooli M., Czolipour F., Moghimi A. i wsp.: Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine. Phytother. Res. 2014, 28, 412-415.
Migrena należy do jednej z najczęstszych dolegliwości neurologicznych. Ocenia się, że ok. 12% ludzi miewa napady migreny. Częściej występują one u kobiet; zwykle rozpoczynają się pomiędzy 25. i 50. rokiem życia. Uważa się, że napad migreny powstaje w wyniku skurczu, a następnie rozszerzenia naczyń krwionośnych. Uwalniana z płytek krwi pod wpływem różnych czynników serotonina powoduje zwężenie naczyń mózgowych. Po jej szybkim rozkładzie dochodzi do rozszerzenia naczyń i wystąpienia bólu głowy, który może trwać od 4 do 72 godzin. Ma on charakter tętniący i pulsujący, niekiedy towarzyszą mu nudności, wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. U 10% osób napadowi migreny może towarzyszyć aura, tj. objawy neurologiczne poprzedzające ból głowy związane z zaburzeniami pola widzenia oraz wrażeniami czuciowymi połowy twarzy.
W przypadku, gdy zwykłe środki przeciwbólowe nie są skuteczne (polopiryna, paracetamol), stosuje się typowe leki przeciwmigrenowe, np. winian ergotaminy, a także tryptany, których przedstawicielem jest najbardziej skuteczny w przerywaniu napadu migrenowego – sumatryptan. Pewną niedogodnością w stosowaniu tego leku jest jego działanie niepożądane, m.in. uczucie osłabienia, senność, zawroty głowy, wzrost ciśnienia, jak również droga podania – w ostrych przypadkach lek podaje się podskórnie. Poza tym w trakcie terapii nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn. Leku nie podaje się kobietom w ciąży i matkom karmiącym.
Stąd od lat trwają poszukiwania leków o podobnej skuteczności, nieobciążonych jednak wymienionymi działaniami ubocznymi. Takie oczekiwania wydaje się spełniać imbir. Roślina ta, zwana także imbirem lekarskim (Zingiber officinale Roscoe), pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Uprawiana jest jako roślina przyprawowa w Indiach, Chinach, Malezji, Sierra Leone, na Sri Lance, w Brazylii i Australii. Mielone kłącze imbiru stosowane jest jako przyprawa kuchenna (składnik curry), a także w cukiernictwie, browarnictwie i w lecznictwie (środek przeciwwymiotny, leczy niestrawność, bóle narządowe i miejscowe, zawroty głowy oraz wrzody przewodu pokarmowego). Wcześniejsze badania wskazywały, że kłącze imbiru podawane doustnie w ciągu 2 godzin od podania całkowicie hamowało napady bólu migrenowego niemal w połowie przypadków, a częściowo w ponad 60%.
Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
- Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
- Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
- Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.
Opcja #1
29 zł
Wybieram
- dostęp do tego artykułu
- dostęp na 7 dni
uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony
Opcja #2
69 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 30 dni
- najpopularniejsza opcja
Opcja #3
129 zł
Wybieram
- dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
- dostęp na 90 dni
- oszczędzasz 78 zł