Rola receptorów hamujących odpowiedź immunologiczną w przewlekłych zakażeniach wirusowych*
Odpowiedź układu immunologicznego na toczące się w ludzkim organizmie infekcje jest niezbędna do przywrócenia prawidłowego stanu zdrowia. Ważnym aspektem regulacji tych mechanizmów jest kontrola rozwijającej się odpowiedzi immunologicznej, która może być skierowana przeciw zewnątrzpochodnym patogenom, a także własnym komórkom o nieprawidłowej budowie lub funkcji. Regulacja ta pozwala uniknąć odpowiedzi skierowanej przeciwko antygenom prawidłowych komórek własnego organizmu. W tym celu został wykształcony mechanizm tolerancji immunologicznej, którą dzielimy na: centralną, odpowiedzialną za apoptozę autoreaktywnych limfocytów T w grasicy i limfocytów B w szpiku kostnym, oraz obwodową, w której uczestniczą m.in. limfocyty T regulatorowe (ang. regulatory T cells – Treg) (1, 2). W regulacji odpowiedzi immunologicznej ważną rolę pełnią również obecne na limfocytach receptory hamujące (ang. inhibitory receptors), które są aktywowane wskutek interakcji limfocytu z komórką prezentującą antygen (ang. antygen-presenting cell – APC). Rozpoznanie prezentowanego antygenu za pomocą receptora limfocytu T (ang. T-cell receptor – TCR) lub limfocytu B (ang. B-cell receptor – BCR) oraz przekazanie sygnału od receptorów kostymulujących, np. CD28, CD4, prowadzi do aktywacji limfocytów, czego następstwem jest pobudzenie receptorów hamujących, odpowiedzialnych za hamowanie aktywacji, proliferacji i funkcji efektorowych tychże komórek. Stanowi to ochronę przed nabywaniem przez limfocyty cech nowotworowych lub autoreaktywnych w końcowym etapie odpowiedzi na stymulację antygenową oraz wygaszanie stanu zapalnego (3, 4).
Wzrost ekspresji receptorów hamujących odpowiedź immunologiczną obserwowany jest szczególnie na powierzchni komórek biorących udział w zwalczaniu przewlekłych zakażeń wirusowych. Mechanizm ten chroni przed rozwojem nadmiernej odpowiedzi układu immunologicznego na toczącą się infekcję. Szczególnie wysoki poziom ekspresji hamujących receptorów widoczny jest na tzw. „wyczerpanych” limfocytach T (ang. T-cells exhausted) (5, 6). „Wyczerpanie” limfocytów to proces, w wyniku którego dochodzi do utraty ich funkcji cytotoksycznych, co skutkuje zaburzeniem odpowiedzi immunologicznej głównie w przebiegu przewlekłych infekcji wirusowych, tj. wirusowe zapalenie wątroby typu B, typu C, zakażenia wirusem HIV (ang. human immunodeficiency virus), a także chorób nowotworowych, malarii czy zakażeń Mycobacterium tuberculosis (6). Czas narażenia na wirusowe antygeny oraz wysoki poziom ich ekspresji w przebiegu ciężkich infekcji wirusowych stanowią główne czynniki odpowiedzialne za powstawanie populacji „wyczerpanych” limfocytów. Pierwszą oznaką „wyczerpania” limfocytów jest spadek wydzielania interleukiny-2 (IL-2) oraz kolejno innych cytokin, w tym czynnika martwicy nowotworów (ang. tumor necrosis factor – TNF-a). Inną cechą „wyczerpanych” limfocytów T jest upośledzona zdolność do proliferacji po zetknięciu się z antygenem oraz utrata zdolności do samoodnawiania przy udziale cytokin IL-7, IL-15 (6, 7).
Wysoka ekspresja hamujących receptorów, a w konsekwencji stan immunosupresji wywołany przez sygnały hamujące funkcje efektorowe oraz proliferacyjne komórek biorących udział w zwalczaniu przewlekłych infekcji wirusowych stanowi główną przyczynę powstawania ciężkich/przetrwałych infekcji wirusowych opornych na leczenie (7). W niniejszej pracy przedstawiono wybrane receptory hamujące odpowiedź immunologiczną: PD-1, CTLA-4, BTLA, CD160, LAG-3 oraz TIM-3.
Receptor PD-1 (ang. programmed death 1, CD279) to transbłonowa glikoproteina należąca do rodziny CD28:B7 (8, 9). Receptor PD-1 ulega indukowanej ekspresji na limfocytach T CD4+ i CD8+, limfocytach B, komórkach NK, monocytach oraz aktywowanych komórkach dendrytycznych (9, 10). Posiada dwa ligandy, PD-L1 (B7-H1, CD274) oraz PD-L2 (B7-DC, CD273), obecne na komórkach prezentujących antygen. PD-L1 dodatkowo ulega ekspresji na niektórych komórkach niehematopoetycznych (10, 11). Cytoplazmatyczna domena PD-1 zawiera dwa motywy immunoreceptorowe oparte na tyrozynie: ITIM (ang. immunoreceptor tyrosine-based inhibition motif) oraz ITSM (ang. immunoreceptor tyrosine-based switch motif) (12). Ligacja PD-1 z PD-L1 lub PD-L2 hamuje sygnał przekazywany od aktywowanych limfocytów T, a także zmniejsza ekspresję cytokin prozapalnych i cząsteczek antyapoptotycznych (11). Może również zaburzać cykl komórkowy poprzez zwiększenie ekspresji białka p15 oraz hamowanie transkrypcji białka SKP2 (ang. S-phase kinase-associated protein 2), które tworzy kompleks z ligazą ubikwityny i odpowiada za degradację białka p27 (13).
Wzrost ekspresji PD-1 następuje w ciągu 24-72 godzin od stymulacji receptora TCR. Długotrwała ekspresja PD-1 na limfocytach T prowadzi do zjawiska ich „wyczerpania” (10). Aktywacja limfocytów B również prowadzi do wzrostu poziomu receptora PD-1 na ich powierzchni. Powoduje to obniżenie syntezy IL-6 i zahamowanie proliferacji limfocytów B, nie wpływa jednak na ich żywotność ani na produkcję innych chemokin (np. MIP-1β i IL-8) (12).
W przewlekłych zakażeniach wirusowych odnotowano spadek produkcji cytokin i zahamowanie proliferacji komórek zaangażowanych w walkę z wirusem. Za zaburzenia w funkcji tych komórek odpowiedzialny jest m.in. receptor PD-1. Wzrost jego ekspresji zaobserwowano na HIV-specyficznych limfocytach T CD8+ oraz CD4+, przy czym poziom jego ekspresji korelował z replikacją wirusa (14, 15). W zakażeniu HIV limfocyty T CD4+ obecne w węzłach chłonnych posiadały znacznie wyższy poziom ekspresji tego receptora w porównaniu z limfocytami T CD4+ we krwi obwodowej. Porównano również ekspresję PD-1 pomiędzy populacjami limfocytów T CD4+ i CD8+, która okazała się dwukrotnie wyższa na limfocytach T CD4+ (16). Blokada receptora PD-1 pozwoliła na przywrócenie funkcji i zwiększenie proliferacji limfocytów T HIV-specyficznych, zarówno CD8+, jak i CD4+ w warunkach in vitro (14, 15). Badania te sugerują, że ekspresja receptora PD-1 na limfocytach T CD4+ może stanowić marker przebiegu zakażenia wirusem HIV, a jego blokada mogłaby być wykorzystana w terapii tegoż zakażenia (16).
W wirusowym zapaleniu wątroby typu B ekspresja receptora PD-1 wzrasta na limfocytach T CD4+ oraz CD8+ i wykazuje pozytywną korelację w stosunku do ilości DNA wirusa HBV (ang. hepatitis B virus). Ponadto, zaobserwowano istotną korelację poziomu ekspresji PD-1 z poziomem aminotransferazy alaninowej w surowicy chorych. Sugeruje to, iż poziom ekspresji PD-1 może stanowić nowy parametr, pośrednio związany z zaawansowaniem infekcji HBV (17). Pomimo zaburzonej funkcji HBV-specyficznych limfocytów T CD8+, posiadają one wysoki poziom ekspresji receptora IL-7 (CD127), która zaangażowana jest w różnicowanie funkcjonalnych limfocytów T pamięci (18, 19). Zaobserwowano także różnice w fenotypie HBV-specyficznych limfocytów T CD8+ pochodzących z wątroby i z krwi obwodowej. Wewnątrzwątrobowe limfocyty T CD8+ wykazywały wyższą ekspresję receptora PD-1 i niższy poziom ekspresji CD127 w porównaniu do limfocytów T CD8+ z krwi obwodowej. Blokada PD-1/PD-L1 pozwoliła na przywrócenie prawidłowych funkcji limfocytów T, przy czym poprawa była bardziej zaznaczona w populacji limfocytów T CD8+ pochodzących z wątroby (18).
Ekspresja receptora PD-1 ulega znaczącemu wzrostowi również na HCV-specyficznych limfocytach T CD8+ zarówno wątrobowych, jak i pochodzących z krwi obwodowej. Zablokowanie sygnału przekazywanego od receptora PD-1 przez przeciwciała anty-PD-L1 lub anty-PD-L2 skutkuje wzrostem produkcji IFN-γ, IL-2, a także zwiększeniem proliferacji HCV-specyficznych limfocytów T CD8+ (20). Podobnie, w limfocytarnym zapaleniu splotu naczyniówkowego i opon mózgowych (ang. lymphocytic choriomeningitis) wywoływanym przez wirusa limfocytowego zapalenia opon i naczyń (ang. lymphocytic choriomeningitis virus – LCMV) zaobserwowano wzrost ekspresji receptora PD-1 na specyficznych limfocytach T CD8+. Blokada receptora PD-1 w modelu mysim skutkowała wzrostem liczby LCMV-specyficznych limfocytów T CD8+, a także przywróceniem ich funkcji, co w efekcie przyczyniło się do spadku wiremii (21). PD-1 reguluje odpowiedź limfocytów T również w ostrych infekcjach, takich jak: wścieklizna, krowianka, zakażenie Histoplasma capsulatum czy Listeria monocytogenes (10).
Receptor PD-1 pełni także istotną rolę w patomechanizmie rozwoju nowotworów. Poprzez hamowanie funkcji limfocytów T przyczynia się do „ucieczki” nowotworu spod nadzoru układu odporności. Blokada PD-1/PD-L1 daje obiecujące wyniki w terapii czerniaka, niedrobnokomórkowego raka płuc (ang. non-small-cell lung cancer – NSCLC), raka pęcherza, raka nerkowokomórkowego (ang. renal cell carcinoma – RCC), a także raka piersi, jajników, prostaty, trzustki i jelita grubego (9). Do obecnie testowanych w terapii chorób nowotworowych przeciwciał anty-PD-1 należy w pełni ludzkie przeciwciało IgG4 – Nivolumab oraz przeciwciała humanizowane – Lambrolizumab i Pidilizumab (8).
Receptor CTLA-4 (ang. cytotoxic T-lymphocyte antygen 4, CD152) to receptor negatywnie regulujący sygnały na wczesnych etapach odpowiedzi immunologicznej. Strukturalnie jest to glikozylowane białko wykazujące 30% homologię do powierzchniowego receptora CD28. Ekspresję CTLA-4 obserwuje się na limfocytach Treg oraz na powierzchni aktywowanych limfocytów T CD4+ i CD8+ (22). Ligandami dla tego receptora są cząsteczki B7.1 (CD80) i B7.2 (CD86), obecne na komórkach APC, które jednocześnie posiadają zdolność do wiązania z cząsteczką CD28. Wyróżniono dwie formy receptora CTLA-4: zakotwiczony w błonie komórkowej flCTLA-4 i rozpuszczalny w surowicy sCTLA-4 (23).
W procesie aktywacji limfocytów T uczestniczą dwa sygnały docierające do jądra komórkowego. Po rozpoznaniu obcego antygenu, kompleks receptora TCR wraz z cząsteczką CD3 inicjuje powstawanie pierwszego sygnału. Drugi sygnał pochodzi od cząsteczek kostymulujących, do których należą m.in. CTLA-4 czy CD28 (24). Cząsteczka CD28 jest glikoproteiną ulegającą konstytutywnej ekspresji na powierzchni większości dziewiczych limfocytów T CD4+ i CD8+. W wyniku aktywacji limfocytów T przez komórki APC dochodzi do związania CD28 przez cząsteczki B7. Następnie przekazany zostaje sygnał kostymulujący, który potęguje i podtrzymuje proliferację oraz wytwarzanie cytokin przez komórki CD4+ i CD8+ (25). Aktywacja limfocytów T prowadzi jednocześnie do wzrostu ekspresji CTLA-4 na ich powierzchni. Receptor ten wykazuje silniejsze od receptora CD28 powinowactwo do cząsteczek B7, wskutek czego dochodzi do wyparcia wiązania CD28-B7. Prowadzi to do zahamowania aktywacji, proliferacji oraz obniżenia funkcji efektorowych limfocytów T (26).
1. Pączek L, Foroncewicz B: Tolerancja immunologiczna – wiodący problem transplantologii XXI wieku. Post Nauk Med 2003; 1-2: 40-44.
2. Kędzierska K, Nowosiad M, Kwiatkowska E et al.: Tolerancja immunologiczna u pacjenta z autosomalnym dominującym zwyrodnieniem wielotorbielowatym nerek po transplantacji nerki. Forum Nefrol 2010; 3: 174-178.
3. Yao S, Zhu Y, Zhu G et al.: B7-h2 is a costimulatory ligand for CD28 in human. Immunity 2011; 34: 729-740.
4. Kusztal M, Jezior D, Weyde W et al.: Odpowiedź układu immunologicznego na aloprzeszczep nerki. Część II. Udział cząsteczek kostymulujących i pomocniczych w aktywacji limfocytu T; faza efektorowa odpowiedzi. Post Hig Med Dosw 2007; 61: 21-27.
5. Grzywnowicz M, Giannopoulos K: Znaczenie receptora programowanej śmierci 1 oraz jego ligandów w układzie immunologicznym oraz nowotworach. Acta Haematol Pol 2012; 43: 132-145.
6. Kahan SM, Wherry EJ, Zajac AJ: T cell exhaustion during persistent viral infections. Virology 2015; 479-480: 180-193.
7. Ha SJ, West EE, Koichi A et al.: Manipulating both the inhibitory and stimulatory immune system towards the success of therapeutic vaccination against chronic viral infections. Immunol Rev 2008; 223: 317-333.
8. McDermott DF, Atkins MB: PD-1 as a potential target in cancer therapy. Cancer Med 2013; 2(5): 662-673.
9. Ohaegbulam KC, Assal A, Lazar-Molnar E et al.: Human cancer immunotherapy with antibodies to the PD-1 and PD-L1 pathway. Trends Mol Med 2015; 21(1): 24-33.
10. Brown KE, Freeman GJ, Wherry EJ, Sharpe AH: Role of PD-1 in regulating acute infections. Curr Opin Immunol 2010; 22(3): 397-401.
11. Keir ME, Butte MJ, Freeman GJ, Sharpe AH: PD-1 and its ligands in tolerance and immunity. Annu Rev Immunol 2008; 26: 677-704.
12. Thibult ML, Mamessier E, Gertner-Dardenne J et al.: PD-1 is a novel regulator of human B-cell activation. Int Immunol 2013; 25(2): 129-137.
13. Patsoukis N, Brown J, Petkova V et al.: Selective effects of PD-1 on Akt and Ras pathways regulate molecular components of the cell cycle and inhibit T cell proliferation. Sci Signal 2012; 5: 46.
14. Trautmann L, Janbazian L, Chomont N et al.: Upregulation of PD-1 expression on HIV-specific CD8 T cells leads to reversible immune dysfunction. Nat Med 2006; 12: 1124-1125.
15. Day CL, Kaufmann DE, Kiepiela P et al.: PD-1 expression on HIV-specific T cells is associated with T-cell exhaustion and disease progression. Nature 2006; 443: 282-283.
16. D’Souza M, Fontenot AP, Mack DG et al.: Programmed death 1 expression on HIV-specific CD4+ T cells is driven by viral replication and associated with T cell dysfunction. J Immunol 2007; 179: 1979-1987.
17. Wang L, Zhao C, Peng Q et al.: Expression levels of CD28, CTLA-4, PD-1 and Tim-3 as novel indicators of T-cell immune function in patients with chronic hepatitis B virus infection. Biomed Rep 2014; 2: 270-274.
18. Fisicaro P, Valdatta C, Massari M et al.: Antiviral intrahepatic T-cell responses can be restored by blocking programmed death-1 pathway in chronic hepatitis B. Gastroenterology 2010; 138: 682-693.
19. Van Leeuwen EM, de Bree GJ, Remmerswaal EB et al.: IL-7 receptor chain expression distinguishes functional subsets of virus-specific human CD8 T cells. Blood 2005; 106: 2091-2098.
20. Golden-Mason L, Palmer B, Klarquist J et al.: Upregulation of PD-1 expression on circulating and intrahepatic hepatitis C virus-specific CD8+ T cells associated with reversible immune dysfunction. J Virol 2007; 81(17): 9249-9258.
21. Barber DL, Wherry EJ, Masopust D et al.: Restoring function in exhausted CD8 T cells during chronic viral infection. Nature 2006; 439: 682-687.
22. Brunet JF, Denizot F, Luciani MF: A new member of the immunoglobulin superfamily – CTLA-4. Nature 1987; 328: 267-270.
23. Walker LS: Treg and CTLA-4: Two intertwining pathways to immune tolerance. J Autoimmun 2013; 45: 49-57.
24. Sharpe AH, Freeman GJ: The B7-CD28 superfamily. Nat Rev Immunol 2002; 2: 116-126.
25. Edmead CE, Lamb JR, Hoyne GF: The T cell surface protein, CD28. Int J Biochem Cell Biol 1997; 29: 1053-1057.
26. Korecka A, Duszota A, Korczak-Kowalska G: Rola cząsteczki CD28 w tolerancji immunologicznej. Post Hig Med Dosw 2007; 61: 74-82.
27. Wing K, Onishi Y, Prieto-Martin P et al.: CTLA-4 control over Foxp3+ regulatory T cell function. Science 2008; 322(5899): 271-275.
28. Grohmann U, Orabona C, Fallarino F et al.: CTLA-4-Ig regulates tryptophan catabolism in vivo. Nat Immunol 2002; 3(11): 1097-1101.
29. Kaufmann DE, Kavanagh DG, Pereyra F et al.: Upregulation of CTLA-4 by HIV-specific CD4 T cells correlates with disease progression and defines a reversible immune dysfunction. Nat Immunol 2007; 8: 1246-1254.
30. Kaufmann DE, Walker BD: PD-1 and CTLA-4 Inhibitory Co-signaling Pathways in HIV Infection and the Potential for Therapeutic Intervention. J Immunol 2009; 182: 5891-5897.
31. Milich DR: Influence of T-helper cell subsets and crossregulation in hepatitis B virus infection. J Vir Hepat 1997; 4: 48-59.
32. Schurich A, Pooja K, Lopes AR et al.: Role of the Coinhibitory Receptor Cytotoxic T Lymphocyte Antigen-4 on Apoptosis-Prone CD8 T Cells in Persistent Hepatitis B Virus Infection. Hepatology 2011; 53(5): 1494-1503.
33. Postow MA, Callahan MK, Wolchok JD: Immune Checkpoint Blockade in Cancer Therapy. J Clin Oncol 2015; 33: 1974-1982.
34. Derre L, Rivals JP, Jandus C et al.: BTLA mediates inhibition of human tumor-specific CD8+ T cells that can be partially reversed by vaccination. J Clin Invest 2010; 120: 157-167.
35. Vendel AC, Calemine-Fenaux J, Izrael-Tomasevic A et al.: B and T lymphocyte attenuator regulates B cell receptor signaling by targeting Syk and BLNK. J Immunol 2009; 182(3): 1509-1517.
36. Oya Y, Watanabe N, Owada T et al.: Development of autoimmune hepatitis-like disease and production of autoantibodies to nuclear antigens in mice lacking B and T lymphocyte attenuator. Arthritis Rheum 2008; 58(8): 2498-2510.
37. Krieg C, Boyman O, Fu YX, Kaye J: B and T lymphocyte attenuator regulates CD8+ T cell-intrinsic homeostasis and memory cell generation. Nat Immunol 2007; 8: 162-171.
38. Deppong C, Juehne TI, Hurchla M et al.: Cutting edge: B and T lymphocyte attenuator and programmed death receptor-1 inhibitory receptors are required for termination of acute allergic airway inflammation. J Immunol 2006; 176(7): 3909-3913.
39. Lepenies B, Pfeffer K, Hurchla MA et al.: Ligation of B and T lymphocyte attenuator prevents the genesis of experimental cerebral malaria. J Immunol 2007; 179(6): 4093-4100.
40. Shui JW, Steinberg MW, Kronenberg M: Regulation of inflammation, autoimmunity, and infection immunity by HVEM-BTLA signaling. J Leukoc Biol 2011; 89(4): 517-523.
41. Anumanthan A, Bensussan A, Boumsell L et al.: Cloning od BY55, a novel Ig superfamily member expressed on NK cells, CTL, and intestinal intraepithelial lymphocytes. J Immunol 1998; 161(6): 2780-2790.
42. Giustiniani J, Marie Cardine A, Bensussan A: A Soluble Form of the MHC Class I-Specific CD160 Is Released from Human Activated NK Lymphocytes and Inhibits Cell-Mediated Cytotoxicity. J Immunol 2007; 178: 1293-1300.
43. Giustiniani J, Bensussan A, Marie-Cardine A: Identification and characterization of a transmembrane isoform of CD160 (CD160-TM), a unique activating receptor selectively expressed upon human NK cell activation. J Immunol 2009; 182(1): 63-71.
44. Maeda M, Carpenito C, Russell RC et al.: Murine CD160, Ig-Like Receptor on NK Cells and NKT Cells, Recognizes Classical and Nonclassical MHC Class I and Regulates NK Cell Activation. J Immunol 2005; 175: 4426-4432.
45. Cai G, Anumanthan A, Brown JA et al.: CD160 inhibits activation of human CD4+ T cells through interaction with herpesvirus entry mediator. Nat Immunol 2008; 9: 176-185.
46. Bengsch B, Seigel B, Ruhl M et al.: Coexpression of PD1, 2B4, CD160 and KLRG1 on exhausted HCV-specific CD8+ T cells is linked to antigen recognition and T cell differentiation. PLoS Pathog 2010; 6: e1000947.
47. Peretz Y, He Z, Shi Y et al.: CD160 and PD1 co-expression on HIV-specific CD8 T cells defines a subset with advanced dysfunction. PLoS Pathog 2012; 8: e1002840.
48. Sega EI, Leveson-Gover DB, Florek M et al.: Role of Lymphocyte Activation Gene-3 (Lag-3) in Conventional and Regulatory T Cell Function in Allogeneic Transplanation. PLoS ONE 2014; 9: e86551.
49. Liang B, Workman C, Lee J et al.: Regulatory T Cells Inhibit Dendritic Cells by Lymphocyte Activation Gene-3 Engagement of MHC Class II. J Immunol 2008; 180(9): 5916-5926.
50. Blackburn SD, Shin H, Haining WN et al.: Coregulation of CD8+ T cell exhaustion by multiple inhibitory receptors during chronic viral infection. Nat Immunol 2008; 10: 29-37.
51. Richter K, Agnellini P, Oxenius A: On the role of the inhibitory receptor LAG-3 in acute and chronic LCMV infection. Int Immunol 2010; 22: 13-23.
52. Hemon P, Jean-Louis F, Ramgolam K et al.: MHC Class II Engagement by Its Ligand LAG-3 (CD223) Contributes to Melanoma Resistance to Apoptosis. J Immunol 2011; 186(9): 5173-5183.
53. Tian X, Zhang A, Qiu Ch et al.: The upregulation of LAG-3 on T cells defines a subpopulation with functional exhaustion and correlates with disease progression in HIV-infected subjects. J Immunol 2015; 194(8): 3873-3882.
54. Brignone Ch, Gutierrez M, Mefti F et al.: First-line chemoimmunotherapy in metastatic breast carcinoma: combination of paclitaxel and IMP321 (LAG-3Ig) enhances immune responses and antitumor activity. J Transl Med 2010; 8: 71.
55. Zhou Q, Munger ME, Veenstra RG et al.: Coexpression of Tim-3 and PD-1 identifies a CD8+ T-cell exhaustion phenotype in mice with disseminated acute myelogenous leukemia. Blood 2011; 117: 4501-4510.
56. Golden-Mason L, Palmer BE, Kassam N et al.: Negative immune regulator Tim-3 is overexpressed on T cells in hepatitis C virus infection and its blockade rescues dysfunctional CD4+ and CD8+ T cells. J Virol 2009; 83: 9122-9130.
57. Nagahara K, Arikawa T, Oomizu S et al.: Galectin-9 increases Tim-3 dendritic cells and CD8 T cells and enhances antitumor immunity via galectin-9-Tim-3 interactions. J Immunol 2008; 181(11): 7660-7669.
58. Jan M, Chao MP, Cha AC et al.: Prospective separation of normal and leukemic stem cells based on differential expression of TIM3, a human acute myeloid leukemia stem cell marker. Proc Natl Acad Sci USA 2011; 108: 5009-5014.
59. Koguchi K, Anderson DE, Yang L et al.: Dysregulated T cell expression of TIM3 in multiple sclerosis. J Exp Med 2006; 203: 1413-1418.
60. Jones RB, Ndhlovu LC, Barbour JD et al.: Tim-3 expression defines a novel population of dysfunctional T cells with highly elevated frequencies in progressive HIV-1 infection. J Exp Med 2008; 205: 2763-2779.